Jak na pěstování hub doma: Už žádné chození do lesa, postačí jen plastová lahev

Houby si můžete doma vypěstovat opravdu snadno. Stačí jen použít velké plastové lahve a řídit se osvědčeným postupem.

Jak na pěstování hub doma: Už žádné chození do lesa, stačí jen lahev i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování vlastních hub doma se může na první pohled zdát složité, ale s několika plastovými lahvemi a dalšími základními materiály si můžete užívat nepřetržitý přísun čerstvých a chutných hub i vy. Stačí jen dodržet několik šikovných postupů.

Příprava substrátu pro houby

Prvním krokem při domácím pěstování hub je příprava substrátu, který slouží jako pěstební médium. Pro začátečníky je nejlepší sláma. A jak ji připravit pro pěstování hub? Vezměte dostatečné množství slámy a vložte ji do hrnce. Naplňte ho vodou a přiveďte vše k varu. Nechte slámu pod poklicí vařit asi 30 minut. Po dokončení ji vyjměte a nechte vychladnout, dokud přebytečná voda neodteče. Já tohle všechno dělám v zahradní kuchyňce – je totiž okolo toho spousta nepořádku, který doma rozhodně uklízet nechcete.

Pěstební nádoby z plastových lahví

Pro vytvoření vhodného prostředí pro růst hub poslouží plastové lahve. Pro každou násadu hub vyberte velkou plastovou láhev o minimálním objemu 5 litrů. Můžete u ní odříznout dno nebo hrdlo. Pomocí nože nebo jiného ostrého předmětu udělejte po stranách láhve malé otvory, abyste zajistili dostatečné větrání.

Začněte vrstvením připraveného slaměného substrátu do plastové láhve. Střídejte vrstvy slámy a mycelia (to běžně zakoupíte v obchodech se zahradnickými potřebami). Pro začátečníky je podle webu Novinky ideální hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) Pokud jste odstranili dno nebo hrdlo lahvičky, pečlivě ji opět uzavřete. Toto opatření zajišťuje kontrolované prostředí pro růst hub.

Údržba a sklizeň hub

Jakmile jsou plastové lahve připraveny, je nezbytné zajistit správné podmínky pro růst hub. Pomocí rozprašovače jednou denně navlhčete lahve vodou, abyste udrželi požadovanou úroveň vlhkosti. Houbám se daří ve vlhkém prostředí, proto dbejte na to, aby substrát zůstal vlhký, ale ne příliš přemokřený.

Hlíva ústřičná může vyrůst i u vás ve sklepě. Pěstování je náročnější, ale stojí to za to

Trpělivost je klíčová

Přibližně po 15 dnech začnete pozorovat první známky vylézání hub ze substrátu. Před sklizní je nechte dorůst do plné velikosti. Přesný čas bude záviset na odrůdě hub, kterou pěstujete. Jakmile houby dosáhnou své zralé velikosti, opatrně je odřízněte nebo vykruťte ze substrátu. Sklizeň ve správný čas zajišťuje jejich optimální chuť a texturu. A nebojte se, vyrostou vám opakovaně. Mnohdy takto celá násada obrazí i čtyřikrát nebo pětkrát.

Pokud toužíte po domácí úrodě lahodných hub, stačí, když si připravíte vhodný substrát a dostatečně velké plastové lahve. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud toužíte po domácí úrodě lahodných hub, stačí, když si připravíte vhodný substrát a dostatečně velké plastové lahve

Co byste ještě měli vědět

Jakmile získáte s pěstováním hub nějaké zkušenosti, můžete vsadit i na jiné druhy – třeba na žampion, jak doporučuje web iReceptář. A jakmile vaše násada doplodí, určitě ji nepoužívejte pro další mycelium. Místo toho ji vyhoďte na kompost a připravte si slámu novou. Vyhnete se tak přenosu některých patogenů, které by mohly novou násadu infikovat. A vyzkoušet můžete i pěstování hub na zahrádce, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.

A vyzkoušet můžete i tenhle „návod“ na pěstování hřibů v květináči

Jaké zkušenosti s pěstováním hub máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články