Pravidla pro výsadbu malin na podzim: Chce to hluboké místo a pořádnou zálivku

Pokud chcete v příštím roce sklízet sladké a šťavnaté maliny na své zahrádce, podzim je skvělou dobou k výsadbě malinového keře. Zjistěte, jak si zajistit bohatou úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny patří bezesporu mezi nejoblíbenější sladké ovoce, které si snadno vypěstujete na vlastní zahrádce. Aby však vaše úroda byla co největší a nejchutnější, musíte těmto ovocným keřům zajistit ty nejlepší životní podmínky a dopřát jim pravidelnou péči. Důležitou roli hraje i jejich správné zasazení na vhodné místo. Jedině tak vám dostatečně zakoření a v další sezoně se budou moci snadno a dobře vyvíjet, jak radí i iReceptář na svých webových stránkách. A to můžu potvrdit, protože ve stínu a na nepohnojeném místě mi nikdy dobře nerostly.

Vyberte pro maliny správné místo

Výsadbu malinového keře je ideální provádět v říjnu nebo časných jarních měsících, kdy je keř stále ještě ve vegetativním stavu. Než se však do této činnosti pustíte, měli byste se zaměřit na výběr vhodného místa. To by mělo být především slunné a teplé, protože ve stínu špatně plodí. Vyhněte se místům, kde fouká silný nárazový vítr, který by slabé výhonky mohl snadno poškodit.

Vhodné půdní podloží

Půda pro maliny by měla být především velmi úrodná a dobře propustná. Zadržování přebytečného množství vody by mohlo způsobit uhnívání kořenů nebo vznik plísní. Dbejte na to, aby bylo podloží mírně kyselé, což umožní správný růst a vývoj maliníku. Nejdříve místo vyčistěte od všech plevelů i rostlinných zbytků, a poté obohaťte vyzrálým kompostem, jak radí i informace na webu Zahrada-centrum.

Měkké a malé maliny po draslíku a bóru doslova prahnou iZdroj fotografie: Freepik

Jak zasadit malinové keře

Jakmile máte vybrané místo připravené, vykopejte dostatečně hlubokou díru pro kořeny sazenic. Zpravidla by se její hloubka měla pohybovat v rozmezí 40 – 50 cm. Neměli byste však mladý keř sázet výrazně níže, než v jaké hloubce původně rostl. Opatrně sazenici vyjměte z obalu, abyste nepoškodili její kořeny a uložte na nové místo. Nakonec obnažené kořeny zasypte vrstvou zeminy a udusejte. Sazenice se vyplatí i mírně prostříhat, stejně jako starší vzrostlé keře, jak doporučujeme v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.cz.

Jak pečovat o zasazené maliny

V dalších dnech je potřeba podpořit zakořenění mladých ovocných keřů, a proto je dostatečně zalévejte. Využít je možné také hnojicí směsi, který tento proces stimulují. Skvěle se k tomuto účelu hodí například hořčík obsažený v epsomské soli, jak jsme na Chalupáři-zahrádkáři.cz psali již dříve. Dobře vám poslouží ale i směs dusíku, fosforu a draslíku. A kdy sázet? Nejlépe teď, jak se s námi podělil Karel Š. z Uničova: ,,Držel jsem se rad, které jsem dostal v zahradnictví a maliny zasadil zhruba v polovině října. Už druhým rokem se s rodinou těšíme skvělé úrodě.”

Základní informace o pěstování malin

Kdy vysazujete maliny na své zahradě zpravidla vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články