Nezbytná péče o maliny v září: Prostřihávání zvýší úrodu v příštím roce

Vaše maliny toho v srpnu příliš nepotřebují. Na jednu věc byste však určitě zapomínat neměli – a to je správný řez v optimální čas.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo by si nechtěl vychutnat lahodnou chuť a vůni domácích malin? Tyto šťavnaté bobule s nepřekonatelnou chutí si mnozí oblíbili. Jejich pěstování však vyžaduje od zahrádkářů značné nasazení. Ovšem opravdu pečlivá péče o maliny může vést k bohaté úrodě a výjimečné kvalitě plodů v následujícím roce – stačí jen vědět, jak na ni.

Nezbytnost péče o maliny

Pěstování malin není procházka růžovým sadem. Tyto bobule jsou náchylné k poškození a stávají se hlavním cílem různých škůdců. Pokud jste se navíc někdy pokoušeli skladovat maliny v chladničce, víte, že vydrží v nejlepším případě jen několik dní. Dobře prováděná péče však může vaši úrodu výrazně znásobit, takže vám odpadne nutnost jejich dlouhodobějšího uložení (třeba v případě, že se snažíte nasbírat větší množství na nějaký dezert).

Zásadní aspekty péče o maliny: Prořezávání

Prořezávání malin v září je nezbytné pro zajištění co nejlepšího vývoje plodů. Proč ale maliny vůbec prořezávat? Důvody se velmi podobají důvodům, proč prořezáváme rajčata nebo jiné plodící rostliny. Pokud mají malinové keře velké množství postranních výhonů, poškozené listy nebo jsou velmi zahuštěné, nemusí se plody optimálně vyvíjet.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše malinové záhony plodily i příští rok jako divé, musíte se o ně správně postarat

Přizpůsobení techniky prořezávání

Specifika péče o maliny závisí na typu malin, které pěstujete. Některé odrůdy plodí v létě (dvouleté odrůdy), zatímco jiné produkují plody spíše blíže k podzimu (jednoleté odrůdy). Jak byste tedy měli postupovat?

U malin, které plodí v létě, je prořezávejte přímo u báze, těsně nad úrovní země. Doporučuje se ponechat pouze 5 až 7 nejsilnějších trsů. Při stříhání ostrými nůžkami dbejte na to, abyste nepoškodili zdravé, silné trsy ani tvořící se plodenství. Cílem prořezávání je udržet rovnováhu a podpořit správné proudění vzduchu v malinových keřích.

Doplňkové tipy pro péči o maliny

Zkraťte vrcholky malinových trsů asi 15 cm nad opěrnými konstrukcemi (zvažte použití drátů a kůlů k usměrnění jejich růstu). Tento postup podpoří růst čerstvých výhonů pro nadcházející sezónu. Prořezaný malinový keř bude směřovat více energie do tvorby nových plodů, což je konečným cílem. Tento přístup také minimalizuje riziko vzniku různých chorob malin. A nezapomeňte ani na kypření půdy, i to je totiž pro keře velmi důležité.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro maliny je právě v této době velmi důležitý řez, je však třeba při něm postupovat pečlivě

Druhá polovina září je optimálním obdobím pro prořezávání letních malin, které poskytuje keřům čas na zotavení a přípravu na další sezónu. A určitě tento krok neodkládejte – nezapomeňte, že právě pozornost věnovaná detailům, správné načasování a znalosti jsou vašimi největšími spojenci, kteří vás nakonec zásobí hojnou úrodou malin té nejlepší chuti i vůně.

Řez maliníku – jak sklízet maliny až 6 měsíců v roce

Jak se o své maliny staráte v srpnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články