Pravidla pro péči o keře rybízu, která zvýší výnos: Od správného prořezávání po kypření půdy

Maximalizovat úrodu rybízu je možné díky několika jednoduchým krokům. Uvidíte, jak báječná bude příští rok vaše sklizeň.

i Zdroj fotografie: Kleokarta / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Péče o rybízové keře v létě a na podzim bývá často zanedbávána. Jakmile totiž tyto keře doplodí, většina lidí jim přestane věnovat pozornost. To je ovšem škoda, protože k tomu, aby však byla zajištěna každoroční dobrá úroda, je třeba jim věnovat zvláštní péči právě po sklizni plodů. Pokud vše necháte na poslední chvíli (tedy na pozdní podzim nebo jaro), pak příští rok nad svou úrodou spíše zapláčete.

Správné prořezávání rybízových keřů

Prořezávání lze provádět ihned po sklizni bobulí. Pro zajištění čistých řezů, které se rychle hojí, je důležité používat ostré zahradnické nůžky. Těmi jednoduše odstraňte staré a nízko rostoucí výhony. U červeného rybízu se také doporučuje odstranit větve s deformovanou kůrou. Zkušení zahradníci všeobecně doporučují ponechat pouze silné mladé větve, které v následujícím roce přinesou dobrou úrodu.

Odstraňování listů naopak doporučit nelze

Mnoho zahradníků tvrdí, že listy černého rybízu stejně opadávají poměrně brzy, takže je po sklizni plodů odstraňují listy ručně, aby přesměrovali energii rostliny na tvorbu pupenů. Tento postup je však kontroverzní, protože bez ochrany listů mohou být pupeny spáleny sluncem. Listy červeného nebo bílého rybízu pak mohou přetrvávat až do pozdního podzimu.

Množení řízky zkuste už teď

Množení rybízových keřů řízky je jednoduchý proces i pro začínající zahradníky. Řízky lze odebírat z ořezaných větví. A kdy budou plodit? Už během jedné sezóny je možné z těchto řízků získat první úrodu – tak rychle rybíz ve správným podmínkách roste.

sběr rybízu iZdroj fotografie: Freepik

Správné zavlažování rybízu

Produktivita rybízových keřů závisí především na optimální vlhkosti půdy. Červený rybíz je odolnější vůči suchu, zatímco černý rybíz může shazovat listy a pupeny, což vede ke snížení úrody. Proto je důležité zajistit dostatečné zavlažování pro udržení rovnováhy půdní vlhkosti – a to i po sklizni plodů.

Kypření půdy v okolí rybízu

Pravidelné kypření půdy zlepšuje přístup kyslíku ke kořenům. Kořeny černého rybízu nejsou hluboko uložené, proto je třeba při kypření nebo pletí dbát na to, aby nedošlo k jejich poškození. U červeného se toho naopak bát nemusíte.

Výběr hnojiv pro rybíz

V období tvorby plodů se půda vyčerpává, protože vyžaduje značné množství živin. Po sklizni plodů se doporučuje aplikovat do půdy minerální komplexy. Organická hnojiva lze také rozprostřít kolem základny keře. Tato opatření zvýší výnos rybízových keřů v následujícím roce.

Pravidla pro péči o keře rybízu – správné prořezávání a kypření půdy iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrana proti chorobám

Zahradníci doporučují pravidelné ošetření proti chorobám a škůdcům. Důležité je ošetřit nejen poškozené rostliny, ale i zdravé keře. Po ukončení plodů rybízové keře slábnou a stávají se náchylnějšími k různým chorobám. S blížícím se zářím je čas připravit keře na zimu a následné fáze péče. Toto období je ideální například pro přesazování keřů. Na podzim by se mělo přestat s hnojením dusíkatými hnojivy a místo nich by se měla používat draselná a fosforečná hnojiva.

Tato hnojiva pomohou výhonům rychleji dozrávat, takže je nepoškodí mráz. Před nástupem chladného počasí se také doporučuje rybízové keře důkladně zalít, aby si udržely vláhu po celou zimu. Dodržováním těchto jednoduchých doporučení zkušených zahradníků můžete zvýšit výnos svých rybízových keřů a těšit se z bohaté úrody.

Jak se o svůj rybíz staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články