Není nutné utrácet za nový keř, ze starého rybízu necháte vyrůst další

Pokud váš rybízový keř stále méně plodí, může být na vině jeho stáří. Nemusíte však nutně kupovat nové sazenice, rostlinu lze jednoduše omladit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybíz je nejen velmi chutnou a oblíbenou bobulovinou, ale obsahuje také velké množství prospěšných látek a vitamínů, které velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Velké množství zahradníků a pěstitelů je přesvědčeno, že každých 7 let je potřeba vyměnit staré ovocné keře za nové. Zvláště rybízové keře lze však postupně omladit a zachovat jejich plodící sílu. Užijte si opravdu velkou úrodu těchto chutných bobulí a omlaďte si starý rybízový keř.

Jak omladit rybízové keře

Stejně jako vše, i tento proces vyžaduje dostatek času a trpělivosti. Neexistuje způsob, jak ovocné keře omladit přes noc. Do tří let ale mohou být opět jako nové a plné síly a zdraví. Během této doby o celou úrodu nepřijdete, i tak si budete moci vychutnat sklizeň sladkých a šťavnatých plodů. Pusťte se do omlazení jednotlivých keřů a sklízejte rybízové bobule po kýblech.

Postup pro první rok

V první fázi je nejdůležitější vybrat nejstarší výhonky a větve. Pro usnadnění práce je lze označit stuhami nebo provázkem. Přibližně jednu třetinu označených výhonků byste měli odříznout a zbylé dvě třetiny na keři ponechat. Dále na keři nechte další 3 mladé a silné kusy. Veškeré poškozené, nemocné nebo hnijící větve odstraňte. Řez provádějte vždy u základny a využívejte ostré a čisté nástroje, abyste zamezili nákaze nemocemi nebo vzniku infekcí a plísní.

jak omladit rybíz iZdroj fotografie: _assbach / Creative Commons / CC BY-SA.20

Druhý rok a co dělat

Pokračujte v prořezávání starých označených výhonků. Opět jednu třetinu řezem opatrně odstraňte a na keři nechte 3 další mladé a silné kousky, které budou pokračovat ve svém vývoji. Všechny mrtvé, nemocné a poškozené části odstraňte, abyste ochránili keř před šířením nemocí nebo jiných neduhů. Takto bude mít rybíz více energie k tvorbě a vývoji nových částí.

Kroky pro třetí rok

V tomto roce odstraňte poslední zbytek starých původních větví, a opět ponechte trojici mladých a silných větviček. Všechny slabé kousky odstraňte spolu se starým materiálem, aby neubíraly keři potřebnou energii. Zbylé výhonky zkontrolujte, jestli se na nich nacházejí ovocné pupeny. Pokud je větev holá, rovnou ji z keře odstraňte, takto keř využije co největší množství energie pro tvorbu plodů.

Jak na řez červeného a bílého rybízu

Jak omlazujete rybíz vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články