Rybíz si rozumí se slepičím hnojem, úroda je pak výrazně vyšší

Obohaťte půdu okolo rybízu slepičím trusem a těšte se v létě z bohaté úrody velkých a šťavnatých bobulí. Právě teď je k aplikaci tohoto hnojiva nejvyšší čas.

Množení keřů rybízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování ovocných keřů není nic těžkého. I bez zvláštní péče vám přinesou plody. Jejich chuť a množství už se však odvíjí od množství živin, které mají v průběhu vegetačního období k dispozici. Pokud o rybíz nebudete dostatečně pečovat, jeho plody zůstanou s největší pravděpodobností malé a kyselé. Abyste maximalizovali budoucí úrodu, dodržujte tato jednoduchá pravidla.

Jak o rybíz pečovat

Správný vývoj a rychlý růst rybízu podpoříte správným prořezáváním na jaře. Tím keř zbavíte všech starých a poškozených výhonků a vytvoříte prostor pro nové. Mezi jednotlivými větvemi také bude více místa, kudy může proudit vzduch i světlo, bez kterého se žádná rostlina neobejde. Nezapomínejte také pravidelně vytrhávat plevel, který rostlině ubírá potřebné živiny. 

V neposlední řadě pak ochraňte svou úrodu před útoky škodlivého hmyzu, který nejenže sníží jeho výnos, ale také jej někdy dokonce zcela zahubí. Se správnou péčí a dostatečným hnojením vám bude rybíz plodit klidně i 15 – 20 let. Jeho aktivní růst poznáte podle rozevírajících se listových pupenů. V tuto dobu je nejlepší čas k výživě vhodným hnojivem.

Podzimní prořezávání jabloní, maliníku iZdroj fotografie: Depositphotos

Co budete k jarnímu hnojení potřebovat

Pro přípravu této hnojící směsi si připravte alespoň 5 hodin odstátou vodu a granulovaný nebo čerstvý slepičí trus. V přepočtu budete potřebovat 10 litrů vody na 1 kg granulovaného trusu. Čerstvý trus smíchejte s vodou v poměru 1:3. Na deseti litrový kyblík tak budete potřebovat 7,5 l vody a 2,5 l čerstvého slepičího trusu.

Příprava hnojiva

Obě složky v kyblíku důkladně promíchejte a nechte odležet. Čerstvý trus je velmi pevný a obsahuje tak velké množství dusíku, že by mohl keř spálit. Proto je potřeba připravenou směs nechat odstát po dobu sedmi až osmi týdnů. Každý den je pak nutné ji promíchat a zakrýt víkem nebo plátěným hadříkem (počítejte s tím ,že celý proces značně páchne).

Abyste mohli tuto směs k hnojení použít, musíte ji připravit s dostatečným předstihem. Z granulovaného trusu máte naopak zálivku připravenou mnohem rychleji. Jakmile se granule ve vodě rozpustí, můžete jimi ovocné keře zalít. Tento proces zpravidla nezabere déle než 2 hodiny.

Hnojení rybízu škrobem ho může pomoci správně nastartovat iZdroj fotografie: Piqsels

Jak rybíz zalévat

Pokud máte rybíz starý alespoň tři roky, přilejte k němu 3 l směsi. V případě, že budete zálivku aplikovat po dešti a půda je ještě vlhká, lze na ni nalít připravené hnojivo okamžitě. Kdyby však půda byla suchá, je nutné ji nejprve zavlažit čistou vodou a před použitím hnojiva přibližně hodinu počkat. Tento proces byste měli zopakovat alespoň dvakrát v sezóně.

Jak správně na jaře řezat rybíz

Čím hnojíte rybíz na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články