Velké bobule šťavnatého rybízu zařídí jarní hnojení močovinou

Probuďte keře rybízu ze zimního spánku tímto hnojivem a obnovte v půdě zásoby potřebných živin. Díky včasné zálivce si v létě vychutnáte bohatou úrodu.

Hnojiva pro rybíz po sklizni – pomůže například síran draselný i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jarní teplé dny vyzývají k pracím na zahradě. Jakmile roztaje poslední sníh a země se trochu prohřeje, je načase připravit záhony pro další výsadbu. Ovocné stromy a keře si pro důkladném prořezání žádají vydatnou zálivku obohacenou o důležité živiny. Dopřejte rybízovým keřům toto hnojivo a nastartujte po zimě jejich další růst. Odměnou vám budou keře obsypané chutnými plody.

Jak připravit rybíz na jaro

Ještě předtím, než se keř úplně probudí a začne rašit, je potřeba zkontrolovat jeho stav. Nejdříve odstraňte všechny mrtvé, suché a poškozené větve, abyste vytvořili více místa pro mladé výhonky. Takto mezi ně bude mnohem lépe pronikat sluneční světlo i vzduch. Na jaře byste měli aplikovat celkem tři zálivky vhodným hnojivem, abyste podpořili vývoj a růst rostliny.

Hnojení močovinou

Močovina je bohaté dusíkaté hnojivo, kterým můžete hnojit rybíz, jakmile se na jeho větvích objeví první pupeny. Do kyblíku s 10 litry vody přidejte jednu polévkovou lžíci močoviny a důkladně promíchejte. Dusík obsažený v této směsi podporuje tvorbu organické výživy keře. Jakmile máte roztok připravený, vykopejte okolo rybízu ve vzdálenosti 15 – 20 cm příkop, směs do něj nalijte a vykopanou hlínu vraťte zpět na místo.

hnojení rybízu iZdroj fotografie: Pixabay

Jak postupovat při hnojení rybízu

Staré keře je doporučováno ze začátku jara přihnojovat vyzrálým kompostem a jemně tuto směs zapracovat do půdy ke kořenům. Dokud je půda dostatečně vlhká, můžete k jejich výživě využít také sypká hnojiva, která jednoduše nasypete na podloží rybízu. Přes vlhkou půdu se jednotlivé složky hnojících směsí snadno dostanou až do nižších vrstev ke kořenům.

Ovšem při hnojení mladých keřů byste měli být opatrnější a hnojiva nekombinovat. Mezi jednotlivými zálivkami je také třeba udržovat několikatýdenní rozestupy. Příliš velké zahlcení živinami rostlině neprospěje, ale naopak uškodí. Pomocí testů můžete zjistit složení půdy i obsah důležitých látek a vhodnými hnojivy doplnit, co je třeba. Odměnou za váš čas i vaši práci vám bude v létě bohatá a chutná úroda.

Jak na řez červeného a bílého rybízu

Čím hnojíte rybíz na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články