Jak na rez v toaletě nebo vaně: Občas dokáže pomoci i obyčejný peroxid

Aby vaše toaleta vždy vypadala jako nová, nemusíte sahat po chemických čističích z obchodu – třeba rez skvěle zlikviduje obyčejný peroxid.

Už žádná rez ve vaně, poradí si s ní ocet a mýdlová voda i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rezavé skvrny na toaletách a vanách mohou být obtížným protivníkem, který často odolává běžným metodám čištění. Vždy však nemusíte sahat po chemii z obchodu. Skvělý je třeba peroxid vodíku (H2O2), který se často nachází v lékárničkách. V šikovných rukou se snadno stane něčím víc, než jen základním prostředek první pomoci.

Proč čistit toaletu peroxidem

Jeho oxidační vlastnosti z něj dělají mocného nepřítele proti rzi. Jednoduchá aplikace 50 gramů peroxidu dokáže zázraky. Pro zvýšení účinku jej smíchejte se 100 gramy hydroxidu amonného (běžně známého jako čpavek), a to nejlépe ve skleněné nádobě. Ujistěte se, že máte pro jistotu gumové rukavice a směs naneste hadříkem na místo potřísněné rzí . Nechte ji 10 až15 minut působit, než ji opláchnete. Výsledkem budete ohromeni – vaše toaleta totiž zase bude vypadat docela jako nová.

Celý život jste pravděpodobně toaletní papír zavěšovali špatným směrem

Dynamické duo: Soda a ocet

Ovšem i jedlá soda a ocet vám dokážou při úklid koupelny skvěle pomoci – doporučuje je například web AAzdraví. Nejprve odstraňte všechny volné nečistoty (podle mých zkušeností je stačí prostě oškrábat záchodovou štětkou) a poté potřísněná místa hojně posypte jedlou sodou. Poté ohřejte litr vody, smíchejte ji s 250 ml octa a vše nalije do WC.

Po 10 minutách záchod spláchněte, vše dočistěte štětkou a máte hotovo. A na opravdu odolné usazeniny Chalupáři-Zahrádkáři doporučují vzít si k ruce jakoukoli colu. A pro ještě lepší účinek můžete přidat i sůl z kuchyně.

Na rez v toaletě nikdy není právě příjemný pohled. Zlikvidovat ji však můžete velmi jednoduše za použití šikovných domácích prostředků. iZdroj fotografie: Depositphotos
Na rez v toaletě nikdy není právě příjemný pohled. Zlikvidovat ji však můžete velmi jednoduše za použití šikovných domácích prostředků

Nepravděpodobní hrdinové: brambory a mýdlo

Nemáte doma zrovna sodu? Pak zkuste bramboru, jak radí web MagazínPlus. Rozkrojte velkou bramboru napůl, namočte ji do tekutého mýdla (nebo do mýdla rozpuštěného ve vodě) a vydrhněte s ní skvrny od rzi. Jak to funguje? To nám osvětlila paní Dagmar T. Z Protivína – milovnice DIY čističů a kosmetiky. „Kyselina šťavelová obsažená v bramborách pomáhá rozkládat rez, zatímco mýdlo ji pomáhá smýt. Za 5 minut budete mít hotovo.“

Osvědčené domácí čisticí prostředky opravdu pro každého

Jak jste si s odolnými usazeninami v toaletě poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články