Stejně zářivě bílé záclony jako v době, kdy byly koupeny: Ultimátní domácí směs hravě nahradí prací prášek a navrátí jim sněhově bílou barvu

Aby si záclony za všech okolností zachovaly svou nádhernou bílou barvu, musíte se o ně strat prostřednictvím těch správných postupů.

i Zdroj fotografie: Creative Commons / Pixabay
                   

Záclony patří ve většině domácnosti k nezbytnostem. Častým používáním a praním však mohou časem zešednout. Pokud je tedy chcete vrátit do původního stavu, vsaďte na chytré techniky, díky nimž budou vypadat opět jako nové.

Ocet pro vybělení záclon

Dejte asi 150 ml octa na 10 l vody. Je lépe použít bílý vinný ocet, ale poslouží i obyčejný kvasný lihový. Zašedlé záclony do tohoto roztoku namočte, nejlépe přes noc. Pak vyperte běžným způsobem. Ocet lze také přidat přímo do pračky k praní. Namočení je ale účinnější.

Citrónová šťáva na záclony

Citrón funguje podobně jako ocet. Nejméně 100 ml čerstvé citrónové šťávy přidejte do vody k namočení záclon. Namáčejte několik hodin a potom vyperte. Šťávu lze opět přidat i k samotnému praní, můžete přihodit i vymačkané půlky citrónu, nejlépe v síťce na praní.

Záclony vybělí i jedlá soda

Je jedno, jestli použijete jedlou sodu nebo sodu krystalickou, obě budou fungovat stejně. Změkčí vodu a v měkké vodě špína lépe pouští. To věděly už naše praprababičky, které chytaly dešťovou vodu na praní. Soda zároveň i bělí. Na 10 l vody použijte 500 g sody a záclony namočte. Špína z nich bude doslova sklouzávat. Pak je vymáchejte a ještě vyperte, jak jste zvyklí. Výsledek vás zaručeně překvapí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte prášek do pečiva

Působí stejně jako soda. Asi 5 sáčků rozmíchejte v 10 l vody a záclony namočte na několik hodin. Vymáchejte je, vložte do pračky a ještě přisypte 1 prášek do pečiva. Vyperte.

Vaječné skořápky na záclony

Trik našich babiček. Skořápky nadrťte na malé kousky a vložte je do síťky na praní a pak do pračky. Záclony perte jako obvykle, kromě toho, že budou čisté, se také vybělí.

Sůl dodá záclonám bělost

Asi nejlevnější prostředek na bělení záclon. Tři lžíce soli rozpusťte v 10 l vody a záclony opět namočte do rána. Pak je vyperte, rozhodně budou bělejší.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Modrý inkoust bělí opticky

Záclony se budou zdát opticky bílé, když do posledního máchání kápnete pár kapek školního inkoustu. Dříve se používala takzvaná Šmolka, která také obsahovala modré barvivo.

Mýdlo je třeba nechat působit

Použijte mýdlové vločky nebo nastrouhejte mýdlo Jelen. Rozpusťte ho ve vlažné vodě a pak vlijte do vody k namočení záclon. Máčejte přes noc, občas promíchejte nebo promněte. Pak vymáchejte a klasicky vyperte.

Chemické prostředky na bělení

Pokud na triky a rady našich babiček moc nedáte, zkuste to s bělícími přípravky a prášky určenými na praní záclon, které najdete v obchodech. Fungovat budou také, jen s nimi neušetříte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Praní záclon v pračce

Záclony perte na 30 až 40 °C. Na pračce zvolte program k tomu určený nebo program na jemné prádlo. Máte-li, použijte síťku na praní choulostivého prádla, aby se záclony nezatrhaly. Odstřeďujte maximálně na 400 otáček a krátce. Záclony věšte ještě vlhké, vlákna se sama narovnají. Nežehlete je, mohly by zežloutnout.

Škrobení a jak na něj

Záclony škrobte přímo v pračce tekutým škrobem, prodává se s různými vůněmi. Můžete si samozřejmě škrob uvařit i doma a vlít ho do pračky při posledním máchání. Škrob vytvoří na vláknech vrstvičku, která brání rychlému ušpinění a tím zešednutí záclon. Nepoužívejte aviváž, s ní by záclony šedly.

Jaké triky používáte pro bělení záclon vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články