Jak na ucpaný odtok: Stačí do něj nasypat obyčejnou sodu

S ucpaným odtokem si hravě poradí i suroviny z vaší domácnosti. Díky těmto jednoduchým trikům jej během chvilky snadno a účinně vyčistíte i bez pomoci instalatérů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z nejčastějších problémů v domácnosti je ucpaný odtok, který má za následek, že voda ze dřezu, vany, umyvadla nebo sprchového koutu špatně odtéká. Při opravdu silném znečištění se z odtoku nezřídka line i nepříjemný zápach, který zasmradí celou domácnost. Naštěstí podle webu iReceptář existují jednoduché způsoby, jak si s tímto problémem poradit. Sami tuto metodu doma využíváme a nemůžeme si ji vynachválit.

Příčiny ucpaného odtoku

Ucpaný nebo špatně průchozí odtok není nic neobvyklého a často bohužel nepomůže ani přítomnost sítka, které má zachytávat hrubé nečistoty. Vlivem silného proudu nebo při manipulaci s nádobím nebo při ručním praní nezřídka dochází k jeho odsunutí, a tím se veškeré nečistoty dostanou do odtokového potrubí. Velký problém představují také vlasy a chlupy, jak jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři, které snadno sítkem protečou.

Nebezpečí ucpaného odtoku

Kromě špatného odtékání vody a nepříjemného zápachu je velkým rizikem také poškození vodovodního potrubí. Pokud se v odtoku hromadí špína příliš dlouho, může dojít k tlaku na vytvořenou bariéru. Pokud se vodě nepodaří usazené nečistoty prorazit, najde si jinou cestu, jak se z místa dostat ven. V takovém případě už se většinou bohužel bez pomoci specialisty neobejdete a vzniklé škody nebývají úplně zanedbatelné. Důležitá je podle webu InStory proti ucpání odtoku především prevence .

Praktický tip pro čištění dřezu: Pár kapek směsi citronu se sodou a dřez bude znovu jako nový

Rozlučte se s chemií

Přestože je v dnešní době k dostání velké množství speciálních čisticích přípravků, z dlouhodobého hlediska se jejich pravidelné používání nedoporučuje. Kromě toho, že škodí životnímu prostředí, jsou nebezpečné i pro vaše zdraví. Značné riziko představují zvlášť v případě, že máte doma zvířecí mazlíčky nebo malé děti. Namísto toho sáhněte po surovinách ze své domácnosti, jak jsme doporučovali už dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

Odtok zprůchodní soda

Stačí jedna čajová lžička kyseliny citronové, tři čajové lžičky jedlé sody, běžný přípravek na mytí nádobí a trocha teplé vody. Nejdříve byste měli zkontrolovat sifon, zda není ucpaný. Pokud je čistý, nasypte do něj jedlou sodu, zalejte trochou saponátu a v misce smíchejte kyselinu citronovou s trochou vody. Směs přilijte do odtoku a nechte 2 minuty působit. Nakonec jej prolijte horkou nebo vroucí vodou a máte hotovo.

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a odstraňte z odtoku všechnu špínu i další usazené nečistoty pomocí docela obyčejné jedlé sody. iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a odstraňte z odtoku všechnu špínu i další usazené nečistoty pomocí docela obyčejné jedlé sody

Skvěle funguje i kombinace jedlé sody a octa, jak potvrzuje i naše čtenářka Petra Z. ze Slatiny: „K čištění odtoku používáme, co máme po ruce. Nejčastěji kombinaci jedlé sody a octa nebo i citronovou šťávu. Tyto suroviny patří k základním surovinám v každé domácnosti, a proto je úklid s nimi často nejjednodušší a nejrychlejší variantou.

Jakými přípravky čistíte ucpaný odtok vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články