Už žádné nepříjemné zápachy a ucpaný odtok: Pomocnou ruku podá obyčejný ocet a soda

Vyřešte problém s neodtékajícím dřezem snadno a rychle. Ušetřit za speciální přípravky nebo návštěvu instalatéra pomůže soda a ocet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ucpaný odtok u dřezu je otravná záležitost, která dokáže zkomplikovat práci v kuchyni sebešikovnější hospodyni. Nejen, že pomalu odtékající voda zdržuje, ale z odpadu se často line více než nepříjemný zápach. Na vině jsou uvízlé zbytky jídla po mytí nádobí. Než poběžíte do obchodu pro některý z chemických čističů nebo zavoláte vodoinstalatéra, vyzkoušejte přírodní čisticí přípravky, které najdete běžně v kuchyni.

Ucpaný odtok vyřeší duo ocet a soda

Pokud jste zjistili, že odtok dřezu je ucpaný a neodtéká tak, jak by měl, trn z paty vám vytáhnou ingredience, které máte běžně po ruce – jedlá soda a ocet (ideálně bílý, ale lze použít jakýkoliv jiný). Web LiquidPlumr radí, jak na správný postup. Odpad nejprve prolejte vroucí vodou. Poté do něj vsypte jeden šálek jedlé sody a následně šálek octa. Odpad ucpěte špuntem a nechte 5 až 10 minut působit. Nakonec špunt vytáhněte a ještě jednou vlijte vroucí vodu. Místo sody můžete klidně použít i kypřicí prášek.

Postup jsme vyzkoušeli i u nás v redakci a byli jsme překvapení, jak skvěle funguje. Nepříjemný byl jen intenzivní zápach octa. Pokud ho také nesnesete, sáhněte po obyčejné kuchyňské soli. „Do odtoku nasypu hrnek soli a nechám ji hodinu až dvě působit. Po uplynutí doby odpad proleju pořádným množstvím vroucí vody,“ poradila nám paní Žaneta M. z Kolína. A Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak pomocí soli vyřešit i další problémy v domácnosti.

Vyčištění utěrek sodou a octem

Utěrky budou jako nové, pomůže k tomu obyčejná sůl

Nejlepší prevencí je správná údržba

Cesta k ucpanému odpadu není vůbec komplikovaná, problému se však dá zabránit díky vhodným preventivním opatřením, radí web MarthaStewart. Jednou týdně proto dřez a odtok prolejte čistou vroucí vodou, která pomůže rozpustit a spláchnout nahromaděnou mastnotu. Jednoduchým, ale efektivním pomocníkem je odtokové sítko, které zachytí zbytky jídla, takže se nemohou nahromaděné v odtoku zažít kazit a zapáchat. O další triky na údržbu kuchyňského dřezu se Chalupáři-Zahrádkáři podělili v článku zde.

Jednou týdně propláchněte dřez preventivně horkou vodou iZdroj fotografie: Freepik
Jednou týdně dřez preventivně propláchněte horkou vodou

Olej a káva do dřezu nepatří

Až se příště budete chystat umýt mastnou pánev nebo hrníček po kávě, rozmyslete si, jak s olejem a lógrem naložíte. V odtoku totiž začnou velice rychle ulpívat a problém je na světě. Pamatujte, že olej nepatří ani do záchodu. Já ho slévám do pětilitrové PET lahve a jakmile je plná, zanesu ji na sběrný dvůr. Kávovou sedlinou zase obohacuji kompost v zahradě. O přínosech kávy pro zahradu jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

Jak řešíte ucpaný dřez vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články