Utěrky budou jako nové, pomůže k tomu obyčejná sůl

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a oživte své kuchyňské utěrky. Díky soli budou opět jako nové a zvládnete to i bez chemických přípravků nebo pomoci profesionálů.

Vyčištění utěrek sodou a octem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kuchyňské utěrky patří bezesporu mezi pomůcky, které při používání dostávají opravdu zabrat. V kuchyni se často nedá vyhnout tomu, že na nich ulpí skvrny od jídla, mastnoty nebo jiné odolné nečistoty. Není divu, že je jejich praní pro mnoho lidi opravdovou noční můrou. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se s tímto problémem vypořádat. Vyzkoušela jsem doma rady webu Dzen a utěrky už jinak ani neperu.

Pravidelně utěrky perte

Čím déle necháte zaschlou špínu na látce, tím horší je její následné praní a čištění. Minimálně jednou týdně byste proto měli kuchyňské utěrky vyměnit a pořádně vyprat. Nejen že tím zvýšíte šance, že se všech nečistot účinně zbavíte, ale snížíte i riziko šíření bakterií. Jak jsme již dříve doporučovali v článku na Chalupář-Zahrádkáři.cz, vyplatí se prát utěrky zvlášť od oblečení, abyste zabránili případnému přenosu mastnoty.

Co budete k praní utěrek potřebovat

Nemusíte nutně kupovat drahé speciální prací přípravky plné nebezpečných chemikálií, které z dlouhodobého hlediska škodí životnímu prostředí i vašemu vlastnímu zdraví. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách. Už několikrát jsem na webu Chalupáři-Zahrádkáři zmiňovali, že těmi nejlepšími pomocníky mohou být suroviny z vaší domácnosti. V tomto případě vám skvěle poslouží sůl, jedlá soda a prací nebo tekuté mýdlo.

Čisté kuchyňské utěrky iZdroj fotografie: Freepik
Jak prát utěrky, aby byly zase jako nové

Jak utěrky účinně vyprat

Nejprve je vložte do hrnce a zalejte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Poté přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody, jednu lžíci soli a půl lžíce tekutého mýdla. Směs důkladně promíchejte a přiveďte k varu. Dál vařte několik minut a pravidelně utěrky míchejte a obracejte, aby se nečistoty odstranily rovnoměrně. Po dovaření nechte vodu i s utěrkami vystydnout.

Jakmile máte hotovo, přesuňte kuchyňské utěrky do pračky, přidejte běžně používané prací prostředky a spusťte na standardní program praní. Jak potvrzují i informace z webu Tomatos, většina nečistot zůstane v hrnci a utěrky budou po vyprání jako nové. I naše čtenářka Žaneta B. z Mostu tuto metodu již několik let praktikuje: ,,Špinavé utěrky povařím s jedlou sodou, solí a mýdlem na praní a dám vyprat. I po letech vypadají jako nové.”

Jak prát utěrky, aby byly zase jako nové

Jakým způsobem perete doma kuchyňské utěrky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články