I nejšpinavější utěrka se bude zase podobat té nové: Zařídí to kombinace soli a bělidla

Málokterý textil používáme v domácnosti tak často, jako právě utěrky. Odstraňte z nich odolné skvrny jen díky soli a bělidlu.

Utěrky je možné perfektně vybělit i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kuchyňské utěrky jsou po častém používání často tak špinavé a mastné, že mnohdy vypadají i po důkladném vyprání spíše jako hadr určený k vyhození. Dva jednoduché kroky jim všem mohou vrátit někdejší bělost a krásu. Stačí jen postupovat podle prověřeného návodu.

Jak oživit špinavé kuchyňské utěrky

K oživení kuchyňských utěrek a odstranění mastných skvrn budete potřebovat 2 polévkové lžíce soli a 3 polévkové lžíce bělidla na bázi kyslíku (v obchodech ho najdete jako prostředek pro odstranění skvrn). Začněte naplněním mísy teplou vodou a přidáním uvedeného množství soli a bělidla na bázi kyslíku. Roztok míchejte, dokud se sůl a bělidlo zcela nerozpustí. Poté vložte špinavé a mastné kuchyňské utěrky do mísy s namáčecím roztokem a ujistěte se, že jsou zcela ponořené ve vodě, aby směs mohla proniknout do tkaniny a působit na mastnotu a skvrny.

Nechte utěrky namočené v roztoku, dokud voda zcela nevychladne. Tento proces pomůže rozložit mastnotu a uvolnit odolné skvrny z vláken tkaniny. Nakonec je důkladně propláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškerou zbývající mastnotu nebo nečistoty. A pokud některé odolné skvrny přetrvávají i po prvním namočení, neznepokojujte se. Jednoduše proces namáčení opakujte s čerstvým roztokem, dokud skvrny zcela nezmizí.

Praní v pračce je také důležité

Po úspěšném odstranění mastných skvrn a nečistot můžete utěrky normálně vyprat v pračce. Tím zajistíte, že vaše kuchyňské utěrky budou nejen vypadat svěže, ale budou také velmi dobře dezinfikované a připravené k dalšímu použití.

Vyčištění utěrek sodou a octem iZdroj fotografie: Depositphotos

Extra odolné skvrny jednoduše povařte

Pokud nepomohlo ani druhé namáčení, pak vyzkoušejte ještě jeden osvědčený postup. Budete potřebovat:

  • Půl šálku běžného pracího prostředku
  • Tři polévkové lžíce bělidla
  • Tři polévkové lžíce obyčejného slunečnicového oleje

Smíchejte půl šálku pracího prostředku, tři lžíce bělidla a tři lžíce slunečnicového oleje (nebo přidejte jednu lžičku jedlé sody na odolnější skvrny). Přísady důkladně promíchejte, aby se dobře spojily. Vložte špinavé kuchyňské utěrky a hadry do dostatečně velké nádoby, nalijte na ně čisticí roztok a ujistěte se, že jsou zcela ponořené.

Nádobu s utěrkami a čisticím roztokem zahřívejte na sporáku, dokud nedosáhne bodu varu. Buďte opatrní, protože bělidlo může být na vzduchu agresivní, proto nezapomeňte prostor větrat nebo nádobu částečně zakryjte víkem. Jakmile voda začne vřít, plamen vypněte a nechte vše vychladnout. Nakonec utěrky vyperte běžným způsobem.

Hotelový trik pro vždy perfektně svěží a měkké ručníky iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro udržování čistoty utěrek

Abyste zabránili nadměrnému usazování nečistot a mastnoty na kuchyňských utěrkách, zaveďte si pravidelný režim praní. Perte je alespoň jednou týdně, v případě potřeby i častěji. Zvažte také možnost oddělení silně znečištěných kuchyňských utěrek od ostatního prádla, abyste zabránili přenosu mastnoty a nečistot na jiné tkaniny.

U odolných skvrn pak vsaďte na jejich předběžné ošetření odstraňovačem skvrn. A kdykoli je to možné, sušte kuchyňské utěrky na vzduchu na slunci. Sluneční světlo působí jako přírodní dezinfekční prostředek a může pomoci odstranit zbývající skvrny a pachy. Chcete mít i bílé ručníky? Pak vsaďte na hotelový trik – lze ho doma bez problémů okopírovat a vrátí bělost i těm zažloutlým.

Jak proti odolné špíně bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články