Staré špinavé utěrky není nutné vyhazovat: Jediná surovina v hrnci s vodou vyčistí i ty nejodolnější skvrny

I ty nejznečištěnější kuchyňské utěrky můžete ještě vrátit zpět do kondice. Šikovný postup vám zaručí, že budou vypadat jako nové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Nilledk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kuchyňské utěrky patří k nejzatěžovanějším druhům bytového textilu vůbec. Není tedy divu, že na nich vznikají nejrůznějších skvrny, které lze později jen těžko odstranit. Pokud na ně ovšem nasadíte některé šikovné triky, velmi rychle se jich můžete zbavit. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte.

Vyčištění utěrek sodou a octem

A jak postupovat? Vezměte všechny znečištěné utěrky a vložte je do hrnce. Zalijte je vodou a přiveďte k varu. Mezitím přidejte jeden šálek octa a jeden šálek jedlé sody. Pokud jsou utěrky opravdu silně znečištěné, přidejte do hrnce ještě lžíci prostředku na nádobí. Utěrky povařte asi 5 minut a poté je nechte v hrnci vychladnout. Nakonec je lehce vyždímejte a vyperte běžným způsobem. Všechny odolné skvrny zmizí.

Utěrky vybělíte i citronem

Pokud však tento postup nebude účinkovat, vyměňte jednoduše v postupu jednu surovinu. Místo octa tak použijte šálek citronové šťávy nebo ještě lépe dvě lžičky koncentrované kyseliny citronové (bývá dostupná ve formě prášku). Ale dejte pozor – při vaření se mohou z hrnce uvolňovat velmi nepříjemné výpary, proto vždy pořádně svou kuchyni větrejte a pro jistotu tak utěrky vařte pod pokličkou. Zabráníte tak většině štiplavých výparů v tom, aby se vám rozšířily po bytě.

Vyčištění utěrek sodou a octem iZdroj fotografie: Depositphotos

Na odolné skvrny pomůže prášek do pečiva

Prášek do pečiva se nehodí jen k přípravě nejrůznějších zákusků a pečiva. Můžete s ním totiž vyčistit i mastné a špinavé skvrny, které se na utěrkách často objevují. Proto si vezměte k ruce jeden balíček kypřicího prášku a smíchejte ho se 2–3 lžícemi vody. Postupujte tak, abyste získali tu správnou konzistenci pasty. Poté je naneste na skvrny na utěrkách a nechte působit alespoň po dobu 2–3 hodin. Po této době jednoduše skvrny vytřete jarovou vodou a dosucha utřete papírovými ubrousky.

Jak vybělit staré utěrky

Trápit vás ovšem může i zašedlost utěrek, která se může držet i ve chvíli, kdy všechny ostatní skvrny odstraníte. A jak postupovat? Vezměte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a smíchej jí se stejným množstvím bílého vinného octa (nebo třeba kvasného octa či peroxidu vodíku). Tyto ingredience přidejte do bubnu pračky a zapněte ji na ten nejdelší a nejteplejší program. Utěrky by se měly vybělit zcela beze zbytku.

Vyčištění utěrek sodou a octem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na bělení lněných utěrek

Jestli však vaše utěrky nejsou z bavlny, ale ze lnu, měli byste použít trochu jiný postup. V takovém případě si připravte k ruce tyto ingredience:

  • 120 g jedlé sody
  • 500 ml teplé vody
  • 1 polévkovou lžíci peroxidu vodíku
  • 1 polévkou lžíci soli
  • 250 ml bílého octa

Utěrky vložte do vhodné nádoby a zalijte je teplou vodou. Následně v ní rozmíchejte všechny uvedené ingredience a nechte přes noc odpočívat. Ráno pak utěrky vyperte jako obvykle.

Jak triky máte pro péči o utěrky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články