Leckdy stačí opravdu málo k tomu, aby se poklidné trávení Štědrého dne nebo jiného vánočního svátku změnilo doslova v pohromu. Domácnost vyzdobená svátečními dekoracemi se totiž leckdy stává doslova semeništěm průšvihů a nepříjemností. Také se vždy nesnadno potýkáte s vylitým voskem, jehličím v čalounění nebo třeba s převráceným stromečkem? Díky těmto tipům budou tyto problémy minulostí.
Jak připevnit vánoční stromeček
Pokud patříte mezi milovníky živých kousků, které navíc v ideálním případě musí sahat od podlahy až ke stropu, nechte si poradit s jejich správným přichycením. To proveďte ideálně ještě před jeho zdobením. V opačném případě by mohlo jít o poněkud náročný proces, plný rozbitých baněk a shozených řetězů. Vždy ho připevňujte k něčemu stabilnímu – může jít například o stupačky, topení apod.
A pokud nechcete, aby byl celý proces vidět, vsaďte místo obyčejného provázku na rybářský nebo korálkářský vlasec. Ovšem máte-li tuto okrasu doma pravidelně, vyplatí se vsadit na mnohem elegantnější řešení – háček uchycený ve stropu. K němu přivážete poslední rozsochu větví (nejlépe vlascem, díky němuž neodhalí uchycení stromku ani to nejbystřejší oko) a už nikdy se nebudete muset bát stromečku převrhnutého nebo alespoň nehezky nakloněného.
Nebezpečí požárů na Vánoce roste
Další problematickým bodem bývá otevřený oheň. Rádi si dopřáváme světlo a pohled do tiše praskajících plamenů. Ovšem zároveň jde o jedno z největších rizik, které na nás na Vánoce čeká. A jak je to možné? K otevřenému plameni se totiž může opravdu snadno dostat nějaký hořlavý předmět. Například záclony by nikdy neměly být k plamenům svíčky (jakékoliv) blíž než 50 nebo ještě lépe 100 cm.
Jakýkoliv poryv větru je totiž může vrhnout právě do plamenů. Pokud dáváte svíčky na stromeček, pečlivě si pohlídejte, zda se nad nimi nenachází nic hořlavého – větev, ozdoba, kabel od vánočních světýlek apod. Také si vždy zakupte podložky, které zachytí veškerý odkapávající vosk. A místo klasických svíček vsaďte na ty, které se téměř nerozpouští. Tento efekt můžete podpořit ještě tím, že je na hodinu umístíte do mrazáku.
Jak odstranit vosk odkudkoliv
Ať už však se svíčkami manipulujete sebeopatrněji, velmi pravděpodobně se katastrofě v podobě rozlitého vosku stejně dříve nebo později nevyhnete. A jak si tedy v tomto případě poradit? Řešení je jednoduché. Vezměte si k ruce žehličku a klasický piják alias savý papír. Ten položte na skvrnu ze spodní strany a po té horní přejíždějte rozpálenou žehličkou. Vosk se rychle vpije do papíru a zbylou mastnotu už z textilu lehce odstraníte.
Pokud ovšem chcete mít i v tomto ohledu 100% jistotu, pojistěte se. Na mastné skvrny platí přímo skvěle běžný prostředek na nádobí. Nakapejte ho proto na skvrnu od vosku, důkladně proměňte a nechte půl hodiny působit. Teprve poté ubrus nebo třeba oblečení vyperte standardním způsobem. Ale pozor, vždy vybírejte jen prostředek na nádobí v neutrální barvě. Nejrůznější zbarvení (například zelené) by se totiž mohlo vpít i do látky.
Jak udržet chvojí dlouho čerstvé
Především vsaďte na jehličnany, které příliš neopadávají. Doporučujeme jedli nebo borovičku. Naopak smrk je v tomto ohledu jasnou špatnou volbou (i když bývá rozhodně nejlevější). Stromek postavte do stojanu s čerstvou vodou a jakéhokoliv ozdoby z chvojí vkládejte vždy do vázy. Tady vydrží v perfektním stavu i několik týdnů. Samozřejmě za předpokladu, že budete dolévat stále čerstvou vodu.
Pomoci vám dokonce může i výživa na řezané květiny, kterou jednoduše nasypete do vody. Vyživí totiž jehličí stejně dobře jako třeba kytici růží. Aby však vše probíhalo přesně tak, jak má, pak nikdy konce větví nezbavujte kůry. A totéž platí i pro stromeček. Pod kůrou se totiž nachází prakticky všechna pletiva, která pomáhají nasávat vodu. A pokud je odstraníte, budou vaše jehličnany trpět žízní i v nádobě plné vody.
Pozor na zákeřné jmelí
Jmelí patří mezi tradiční společníky Vánoc. Do domu nosí podle tradice štěstí, radost a také plodnost. Někdy nám však může na čele přidělat i nehezké vrásky. Například jeho kuličky jsou velmi lepivé a pokud upadnou třeba na koberec, často je lze odtud dostat jen stěží. První pomocí je okamžité přelakování přinesené větvičky bezbarvým lakem. Bohatě vám postačí třeba ten obyčejný na vlasy.
Právě tento jednoduchý krok pomůže udržet bobulky jmelí déle na stopkách. Mimochodem – věděli jste, že se z nich v minulosti připravovalo silné lepidlo? A pokud chcete vkládat větvičky jmelí do vázy s jehličnany, vymáchejte ho předtím v čisté vodě. Jednoduše stonky ponořte na 24 hodin do vázy s vodou a během této doby ji několikrát vyměňte. Odstraní se tak většina toxických látek a vašemu chvojí pak jmelí dozajista neublíží.
Jehličí v koberci nedejte šanci
Ovšem ať už se snažíte sebevíc, až příliš často se přece jen opadání nějakého toho jehličí nevyhnete. A co tedy s tím? Především se snažte minimalizovat možnosti, které by mu dovolily se zapíchnout do vašeho gauče nebo pohovky a samozřejmě také do koberce. Pod stromeček tak natáhněte bílé prostěradlo nebo třeba ubrus. Tohoto pomocníka bude poté stačit už jen vyklepat a budete mít problém s jehličím jednou provždy vyřízený.
A jak si nezaneřádit byt jehličím během stěhování suchého stromku ven z bytu? Pro začátek mu opatrně svažte všechny větve a pokud to jen trochu jde, strčte alespoň jeho část do velkého pytle. A naplánujte si také nejkratší cestu ven. Často je jednodušší ho vyhodit oknem na chodník než riskovat cestu přes celý byt. Takovém případě však mějte dole pomocníka, který zabrání náhodnému úrazu kolemjdoucích.
Potkaly vás už na Vánoce nějaké katastrofy, nebo se vám zatím neštěstí spíše vyhýbá?