Bohatá a chutná úroda paprik není samozřejmost. Aby plodily opravdu perfektně, musíte se o ně postarat tím správným způsobem.
Pro ty, kteří chtějí vypěstovat velkou a zdravou úrodu, je zásadní pochopit roli klíčových živin, jako je dusík, fosfor a draslík, jak upozorňuje web ThisIsMyGarden. Je nutné si pohlídat především tři základní složky výživy.
Dusík: Katalyzátor růstu
Dusík je pro růst paprik zásadní, protože tvoří hlavní složku chlorofylu – sloučeniny, kterou rostliny používají při fotosyntéze. Přispívá také k obsahu bílkovin v rostlině a podporuje růst listů a stonků. Dostatečný přísun dusíku vede ke svěžímu, zelenému olistění a podporuje rychlý růst veškeré zelené hmoty, což se hodí zejména v počátečních fázích pěstování této báječné zeleniny, jak jsem se sama přesvědčila.
Vyvážené hnojivo bohaté na dusík proto aplikujte na začátku růstového cyklu paprik. Vyhněte se ovšem nadměrnému množství této užitečné živiny v pozdějších fázích sezóny, protože může podle webu Zahrada podpořit růst olistění na úkor vývoje plodů.
Fosfor: posilovač kořenů a květů
Fosfor podporuje vývoj silného kořenového systému a napomáhá tvorbě květů a plodů. Je důležitý zejména v raných fázích života paprik, aby vytvořily pevný základ budoucích plodů. „Hnojivo s vysokým obsahem fosforu používejte ve fázi výsadby a při tvorbě květů. Mým favoritem je kostní moučka, jíž můžete přimíchat přímo do půdy,“ radí naše čtenářka Jana K. z Lovosic.
Draslík: Zvyšuje vitalitu vašich paprik
Draslík mám pro celkové zdraví rostlin také opravdu zásadní význam. Pomáhá jim totiž při fotosyntéze, vstřebávání živin a příjmu vody. Posiluje také rostlinná pletiva, takže papriky jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. A jako bonus rovněž zlepšuje kvalitu i velikost plodů.
Při doplnění této živiny se však u paprik vyhněte oblíbenému chloridu draselnému. Mnohem lepší pro ně bude síran draselný nebo humát draselný, protože papriky jsou citlivé na chlór. Hnojivo aplikujte před květem a na začátku nasazování plodů, kdy mají papriky potřebu draslíku nejvyšší. A vyzkoušet můžete i kopřivovou jíchu, o které Chalupáři-Zahrádkáři psali v tomto nedávném článku.