Bohatou úrodu paprik zajistí epsomská sůl a mykorrhizní houby

Abyste pro své papriky mohli vybrat to nejvhodnější hnojivo, musíte vědět, co přesně tyto rostliny v konkrétní fázi růstu potřebují. Takto nikdy nesáhnete vedle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Práce na zahradě patří mezi nejuspokojivější činnosti. Odměnou za všechen váš čas a úsilí je vám lahodná úroda. Než ale kopnete do záhonu, měli byste mít pod palcem všechny potřebné informace. Ty vám mohou usnadnit spoustu práce a ušetřit čas. Vhodnými hnojivy můžete podpořit růst paprik a v létě se těšit z opravdu bohaté sklizně.

Otestujte půdu v záhonu

Při výběru správné hnojící směsi si nejprve zkontrolujte pH půdy v záhonu. Podle jednoduchého testu zjistíte, zda se jedná o kyselé nebo zásadité prostředí. Rostlinám paprik se dobře daří spíše v neutrální půdě, takže naměřené hodnoty pH by se měly pohybovat mezi 6 – 7. Podle půdního testu zjistěte aktuální stav a vhodnými hnojivy upravte tak, abyste dosáhli této požadované hodnoty.

Nejdůležitější prvky pro růst paprik

Mezi základní prvky, bez kterých se žádná rostlina neobejde, patří dusík, fosfor a draslík. Dusík zodpovídá za regulaci fotosyntézy, která podporuje tvorbu a růst listů. Fosfor pomáhá zpracovávat sluneční energii. Díky tomu se mohou kořeny dobře vyvíjet. Draslík je důležitou složkou ovlivňující pohyb vody a živin. Bez těchto tří prvků vám žádná rostlina prospívat nebude.

vhodhné hnojivo pro papriky iZdroj fotografie: Depositphotos

Další důležité živiny

Tyto živiny potřebují papriky v menším množství, přesto jsou pro jejich růst neméně důležité. Vápník vytváří enzymatické reakce, které pomáhají zpracovávat živiny, a navíc pomáhá posilovat buněčné stěny v listech a stoncích. Hořčík umožňuje tvorbu chlorofylu, který je potřebný při fotosyntéze. Sírou můžete rostlinu vyživit a ochránit před napadáním škůdců nebo vznikem chorob a plísní. Umožňuje však také produkci aminokyselin, vitamínů a enzymů.

Nejvhodnější hnojiva pro papriky

Těmto rostlinám se bude skvěle dařit, pokud jejich půdu budete pravidelně obohacovat vyzrálým kompostem. Můžete si z kompostovací hmoty vyrobit tekutou směs, kterou papriky jednou za pár týdnů zalejete. Obohatit tekuté hnojivo lze také mykorrhizními houbami, které usnadňují trávení a vstřebávání živin z půdy.

Další výživnou směs si můžete vyrobit smícháním libovolného univerzálního hnojiva rozpustného ve vodě s epsomskou solí. Pro její výrobu smíchejte 1,5 polévkové lžíce soli se třemi lžícemi univerzálního hnojiva a zalejte 11 litry vody. Tuto směs aplikujte ke kořenům rostlin, aby se dostala až ke spodním kořenům. Po každých 30 dnech můžete tuto výživu na rostliny paprik zopakovat.

Jak správně zasadit a pěstovat papriky

Čím hnojíte papriky na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články