Jak na velkou úrodu paprik: Chce to dusík, fosfor a draslík

Bohatá a chutná úroda paprik není samozřejmost. Aby plodily opravdu perfektně, musíte se o ně postarat tím správným způsobem.

Jak na velkou úrodu paprik: Chce to dusík, fosfor a hlavně draslík i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Pro ty, kteří chtějí vypěstovat velkou a zdravou úrodu, je zásadní pochopit roli klíčových živin, jako je dusík, fosfor a draslík, jak upozorňuje web ThisIsMyGarden. Je nutné si pohlídat především tři základní složky výživy.

Dusík: Katalyzátor růstu

Dusík je pro růst paprik zásadní, protože tvoří hlavní složku chlorofylu – sloučeniny, kterou rostliny používají při fotosyntéze. Přispívá také k obsahu bílkovin v rostlině a podporuje růst listů a stonků. Dostatečný přísun dusíku vede ke svěžímu, zelenému olistění a podporuje rychlý růst veškeré zelené hmoty, což se hodí zejména v počátečních fázích pěstování této báječné zeleniny, jak jsem se sama přesvědčila.

Vyvážené hnojivo bohaté na dusík proto aplikujte na začátku růstového cyklu paprik. Vyhněte se ovšem nadměrnému množství této užitečné živiny v pozdějších fázích sezóny, protože může podle webu Zahrada podpořit růst olistění na úkor vývoje plodů.

Fosfor: posilovač kořenů a květů

Fosfor podporuje vývoj silného kořenového systému a napomáhá tvorbě květů a plodů. Je důležitý zejména v raných fázích života paprik, aby vytvořily pevný základ budoucích plodů. „Hnojivo s vysokým obsahem fosforu používejte ve fázi výsadby a při tvorbě květů. Mým favoritem je kostní moučka, jíž můžete přimíchat přímo do půdy,“ radí naše čtenářka Jana K. z Lovosic.

Bohatou úrodu paprik zajistí epsomská sůl a mykorrhizní houby

Draslík: Zvyšuje vitalitu vašich paprik

Draslík mám pro celkové zdraví rostlin také opravdu zásadní význam. Pomáhá jim totiž při fotosyntéze, vstřebávání živin a příjmu vody. Posiluje také rostlinná pletiva, takže papriky jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. A jako bonus rovněž zlepšuje kvalitu i velikost plodů.

Aby se letos vaše úroda paprik opravdu vydařila, musíte si pohlídat především tu správnou výživu. Jsou zapotřebí tři prvky. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se letos vaše úroda paprik opravdu vydařila, musíte si pohlídat především tu správnou výživu. Jsou zapotřebí tři prvky.

Při doplnění této živiny se však u paprik vyhněte oblíbenému chloridu draselnému. Mnohem lepší pro ně bude síran draselný nebo humát draselný, protože papriky jsou citlivé na chlór. Hnojivo aplikujte před květem a na začátku nasazování plodů, kdy mají papriky potřebu draslíku nejvyšší. A vyzkoušet můžete i kopřivovou jíchu, o které Chalupáři-Zahrádkáři psali v tomto nedávném článku.

Jak se o své papriky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články