Jak na zahradu ve svahu: Vše je možné, musí se jen dodržet správný sklon

Realizace zahrady ve svahu nemusí být tak obtížná, jak to na první pohled vypadá. Důležité je dodržet několik triků.

Jak na zahradu ve svahu: Vše je možné, musí se jen dodržet sklon i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zahradničení na svahu se může zpočátku zdát jako náročná výzva, která s sebou nese nejrůznější nástrahy. Se správnými technikami a trochou kreativity se však i svažitá zahrada může proměnit v dokonalé místo pro odpočinek.

Základy měření svahu

Než začnete s terénními úpravami, je zásadní porozumět sklonu svahu. Ten lze obvykle měřit v poměru (například 1:2, což znamená, že na každou jednotku výšky připadají dvě jednotky vodorovné vzdálenosti) nebo v procentech. Například sklon 9 % znamená, že na každých 100 jednotek vodorovné vzdálenosti připadá 9 jednotek vertikálního stoupání.

Architekt přeměnil starou továrnu z první světové války na luxusní bydlení

Výhody zahradničení ve svahu

Využití svahu v zahradě vám otevírá nepřeberné množství designových možností: zahrada tak může být mnohem zajímavější, než kdybyste ji vybudovali jednoduše na rovině. Jaké jsou podle webu Westwing hlavní výhody?

  • Dynamické výhledy: Vyvýšené plochy lze využít k vytvoření ohromujících vizuálních perspektiv, které dodají zahradě hloubku.
  • Přirozené odvodnění: Svahy usnadňují přirozený odtok vody, který lze využít k podpoře rozmanitých rostlin, jimž se daří v dobře odvodněné půdě.
  • Jedinečné konstrukční prvky: Terasy, kamenné zídky a schody se mohou hladce začlenit do krajiny a dodat jí funkčnost i půvab.
Realizace zahrady ve svahu může být opravdová zábava. Je jen třeba se zaměřit na několik opravdu důležitých bodů. iZdroj fotografie: Unsplash
Realizace zahrady ve svahu může být opravdová zábava. Je jen třeba se zaměřit na několik opravdu důležitých bodů

Terasování: Klasické řešení svahů

A jak svahy stabilizovat? Jednou z nejúčinnějších metod, jak zlepšit využitelnost svažité zahrady, je podle webu Delta terasování. Zahrnuje jednoduché vytvoření stupňovitých úrovní, které jsou podepřeny opěrnými zdmi, jež mohou být vyrobeny z kamene, dřeva nebo betonu. Tyto terasy snižují erozi a vytvářejí rovné plochy pro výsadbu. A „terásky“ lze provádět i postupně – moje teta budovala takovou zahradu více než 6 let a ničemu to nevadilo.

Skvěl vám také poslouží rostliny s hlubokými kořeny – především různé keře a stromy. Mohou totiž jednoduše pomoci stabilizovat svah tím, že udrží půdu na místě. A zapomenout byste neměli ani na půdopokryvné rostliny, psali o nich i Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak svažitá je vaše zahrada?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články