Jak na zamlžená okna: Pomůže fén a častější odvětrávání

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit zamlžení oken, je udržovat dostatečnou cirkulaci vzduchu. Jen samo o sobě to ale nestačí.

Pokud máte zamlžená okna v autě nebo doma, můžete použít několik možných strategií, které vás tohoto problému zaručeně zbaví. i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zamlžování oken je častým problémem v mnoha domácnostech, a to zejména v chladných měsících. Dochází k němu v důsledku kondenzace, kdy se teplý a vlhký vzduch dostává do kontaktu s chladnějším povrchem okna, což způsobuje tvorbu vodních kapek. Jejich přítomnost nejen brání výhledu, ale může také vést k růstu plísní a poškození okenních rámů.

Správné větrání je základ

Pokud se v místnosti často tvoří kondenzát, je nezbytné pravidelně otevírat okna, a to i na krátkou dobu. Mnohem lepší je větrání krátké, ale o to intenzivnější. V zimních měsících je navíc nutné se podle webu Blesk vyhnout používání mikroventilace, a to zejména v mrazu, a v době zvýšené venkovní vlhkosti (například za deště nebo mlhy). Chcete-li zjistit, zda se vyplatí větrat, zvažte pořízení levného domácího vlhkoměru, který dokáže zobrazit úroveň vlhkosti v interiéru i exteriéru, jak radí magazín ProŽeny.

Jak zabránit rosení oken během zimy

Kapek orosené vody a kondenzace se lze dlouhodobě zbavit z jakýchkoliv oken ve třech krocích

Cirkulace vzduchu je důležitá

V zimě lidé zřídka používají ventilátory, ale tato zařízení mohou také výrazně snížit úroveň kondenzace. Například stropní ventilátory lze použít ke zlepšení cirkulace vzduchu v místnosti, čímž se sníží vlhkost, která se usazuje na oknech. A myslet je třeba i na kvalitu těsnění „Izolace oken pomáhá udržovat stálou teplotu na povrchu skla a snižuje pravděpodobnost kondenzace teplého vzduchu v interiéru na chladnějších okenních tabulích. Určitě se ho proto před příchodem zimy vyplatí zkontrolovat,“ radí náš čtenář Jan K. z Kratonoh.

Pokud máte zamlžená okna v autě nebo doma, můžete použít několik možných strategií, které vás tohoto problému zaručeně zbaví.
Pokud máte zamlžená okna v autě nebo doma, můžete použít několik možných strategií, které vás tohoto problému zaručeně zbaví
iZdroj fotografie: Pixabay

Snížení vlhkosti v interiéru

Zaměřit se také musíte na to, jak úroveň vlhkosti v domácnosti co nejvíce zvýšit. Pro začátek se vyplatí zaměřit na tyto body.

  • V zimě se vyhněte sušení prádla v interiéru (jak už Chalupáři-Zahrádkáři upozorňovali, na mrazivém vzduchu uschne mnohem rychleji).
  • Při vaření používejte digestoř, který odvádí páru z hrnců.
  • Dobrým řešením může být i investice do odvlhčovačů vzduchu. Ty výkonnější mohou odvlhčit celou místnost, zatímco menší lze umístit k oknům.
Jak se zbavit vlhkosti a zamlžených oken uvnitř auta

Jak jste si s problémem rosení a mlžení oken poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články