Lidový způsob sušení prádla: V zimě na mrazu uschne mnohem rychleji

Výhodou sušení prádla na mrazu je nízká vlhkost vzduchu, která umožňuje rychlejší odpařování vody. Vše tak bude hotové opravdu bleskově.

Jak vybělit bílé prádlo Aspirinem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tradiční a moderní metody sušení prádla představují zajímavý kontrast v přístupech a účinnosti. Překvapivý fakt, že prádlo schne rychleji v chladných zimních podmínkách než v teplém domě, má podle webu iDnes své kořeny v sublimaci.

Proč prádlo schne rychleji v chladné zimě?

Sublimace nastává, když se led, v tomto případě led uvnitř tkaniny, přemění přímo na vodní páru, aniž by se nejprve proměnil do své tekuté formy. Tento proces je účinnější v chladném a suchém vzduchu, kde je nízká relativní vlhkost, což umožňuje rychlé rozptýlení vodní páry. S klesající teplotou (zejména ráno), se totiž snižuje schopnost vzduchu zadržovat vlhkost, což usnadňuje její efektivní odpařování z prádla.

Zdravotní přínosy sušení za studena

Sušení prádla za chladného počasí má také zdravotní výhody. Mrazivé teploty ničí bakterie přítomné v tkanině, díky čemuž je oblečení nejen suché, ale také hygienicky čisté. A jako bonus obvykle nabídne i příjemnou vůni. Tedy pokud vám zrovna soused pod nosem nezatopí něčím nepříjemným, jako se to často stává mně.

Proč naše babičky nikdy nepraly v neděli: Staré pověry v tom měly jasno iZdroj fotografie: Freepik
Sušení prádla na mrazu může být efektivní způsob, jak získat čisté a svěží prádlo, zejména během zimy. Stačí jen zvolit správný způsob

Radiátorové dilema: sušení prádla v interiéru

V moderních domácnostech, zejména ve městech, je sušení prádla na radiátorech běžnou praxí – současné zimy totiž jen málokdy nabízí vhodné podmínky pro jeho schnutí venku. Tato metoda je sice rychlá a osvěží místnost vůní čerstvého prádla, ale rozhodně není bez nevýhod. Sušení prádla na radiátorech může totiž podle webu SvítímeStejně například výrazně snížit účinnost vytápění, protože mokré prádlo pohlcuje teplo, což vede ke zvýšené spotřebě energie.

Bělení prádla nikdy nebylo snadnější. Pomůže univerzální přísada z kuchyně

Kromě toho může tato metoda přinést do domácnosti i nebezpečí požáru, a to zejména u elektrických topných těles. Proto ji doporučujeme používat pouze střídmě a v dobře větraných místnostech. Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli pro rychlejší sušení prádla i kuličku z alobalu a další šikovné triky.

Japonská metoda sušení prádla

Pokud chcete schnutí prádla urychlit, použijte tzv. tunel. Tato metoda k nám přišla z Japonska a je velmi jednoduchá. Prádlo stačí šikovně rozložit na sušák (pamatujte si, že se nesmí nikdy překrývat a velké kusy musí být uprostřed) a ten pak umístit k radiátoru. To však není vše. Nyní musíte vzít velkou osušku a zasunout ji za radiátor (klidně ji tam připevněte třeba kolíčky). Volný cíp pak přehoďte přes sušák. Tak se horký vzduch ztopení dostane k prádlu přímo a vy se tak budete moci těšit ze suchého oblečení mnohem dříve.

Tipy pro rychlé usušení prádla bez sušičky využije úplně každý iZdroj fotografie: Depositphotos
Sušení prádla za chladného počasí má také zdravotní výhody

Naše čtenářka Zuzana M. z Kerska zase nedá dopustit na trik s ručníkem. „Prádlo zapnu ještě jednou na program odstřeďování a do bubnu pračky přitom vložím velký suchý ručník nebo osušku. Vytáhnu ho tak mnohem sušší a bude schnout kratší dobu.“

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro sušení prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články