Jak nadobro vyhnat pavouky z domu: Vůni esenciálních olejů nesnesou

Esenciální oleje obvykle velmi příjemně voní – ovšem ne všem. Například pavouci se mnoha z nich štítí. Použijte je proti nim.

Zapuzení pavouků citronem je mnohem jednodušší, než si myslíte i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pavouci jsou běžnými obyvateli každé domácnosti. I když se jich není třeba bát, protože nepředstavují žádnou hrozbu (ba naopak – mnohdy vám mohou díky své schopnosti lovit mnohý drobný hmyz i pomoci), soužití s nimi nemusí být zrovna nejpříjemnější. Jak se tedy pavouků zbavit, aniž byste jim ublížili? Odpověď přináší příroda.

Myslete na prevenci

Pavouci se nejčastěji ukrývají tam, kde panuje chaos a nepořádek. Abyste tomu předešli, je nezbytné pravidelně uklízet a udržovat obytné prostory v čistotě a pořádku. Pravidelné vysávání, utírání prachu a vyklízení sníží počet potenciálních úkrytů pro pavouky a odradí je od toho, aby se ve vaší domácnosti usadili.

Odpuzování pavouků pomocí vůní

Málokdo ví, že pavouky lze odehnat pomocí určitých vůní. Tito živočichové jsou totiž velmi citliví na vůně, jako je eukalyptus, levandule, tea tree a máta peprná. K vytvoření speciálního roztoku proti pavoukům budete potřebovat 15 kapek esenciálního oleje s některou z uvedených vůní, zředěných v 700 ml vody.

Po přípravě roztoku jím ošetřete všechny kouty a místa v domě, kde se pavouci často objevují. Nanesením roztoku na tato místa vytvoříte přírodní bariéru, která pavouky odpuzuje, aniž by jim ublížila. Jejich příjemná vůně navíc dodá vašemu domovu osvěžující atmosféru. Aby však tato bariéra fungovala opravdu spolehlivě, musíte ji dvakrát do měsíce obnovovat.

Jak vyhnat pavouky z domu: Vůni těchto esenciálních olejů nesnesou iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomohou i samotné citrusy

Pavouci nejsou ani příliš velkými fanoušky citrusových vůní. U oken a dveří proto zvažte rozmístění citronové kůry nebo misek se šťávou z citrusů. I to vám může pomoci je odradit. A hodit se může i bílý ocet. Ten jednoduše smíchejte s vodou v poměru 1:1 a rozprašte na pavučiny nebo místa, kde pavouci obvykle pobývají. Ocet může pomoci pavouky odradit (a jako bonus také umí velmi rychle dezinfikovat a vyčistit veškeré povrchy).

Další tipy pro domácnost

Některé esenciální oleje mají kromě vlastností odpuzujících pavouky i další výhody. Například olej z čajovníku vám může nabídnout velmi antibakteriální a antivirové vlastnosti, takže je ideální i k dezinfekci povrchů. Mátový olej má zase uklidňující účinky a dokáže tak pomoci zmírnit stres a bolesti hlavy.

Jak vyhnat pavouky z domu: Vůni těchto esenciálních olejů nesnesou iZdroj fotografie: Freepik

Je důležité si uvědomit, že i když tyto metody mohou pomoci udržet výskyt pavouků na uzdě, nemusí je zcela odstranit. A to je vlastně dobře. Pavouci totiž hrají klíčovou roli při udržování ekologické rovnováhy tím, že kontrolují populaci různého škodlivého hmyzu. Tím, že je jednoduše odpudíte z určitých míst ve svém domě, jim umožníte, aby plnili svou přirozenou úlohu venku. A tam vám zcela jistě nijak překážet nebudou. A pokud do zahrady vysadíte ty správné rostliny, pak jim zabráníte i ve vstupu do domu.

Jaké metody na odpuzení pavouků používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články