Zářivě čistá trouba za 5 minut: Čistič typu co dům dal čistí mnohem lépe, než drahé speciální prostředky

Rychlé vyčištění trouby zvládnete za pár korun. Stačí sáhnout po prostředku, který má snad každý člověk doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Trouba a kuchyňská deska patří k místům, která se uklízí zdaleka nejhůře. Ovšem nemusí tomu tak být, pokud si vezmete k ruce chytré prostředky. Pak už stačí jen pár minut času a uvidíte, že budou vaše spotřebiče zase jako nové.

Čištění trouby tabletami

Pokud nevíte, jak si poradit s nečistotami usazenými v troubě nebo na kuchyňské varné desce, vezměte si na pomoc tablety do myčky. Postačí vám jen jedna jediná a s její pomocí vyčistíte opravdu vše. A jak na to? Vezměte si k ruce misku s vodou. Tabletu vyjměte z obalu (ty, které se prodávají v tom samorozpustném nejsou na toto použití příliš vhodné) a namočte ji.

Poté už jen s její pomocí přejíždějte po všech znečištěných místech. Tam, kde ucítíte zažranou špínu, se určitě nebojte trochu přitlačit. Nakonec vše omyjte vodou a poté dosucha vytřete papírovou utěrkou. Uvidíte, že vaše trouba nebo třeba varná deska budou zase jako nové.

Čištění dvířek trouby

Na silné usazeniny špíny bohužel tento postup stačit nemusí. V takovém případě si připravte prášek do pečiva. Ten v domácnosti využijete nejen k čištění trouby, ale velmi pohodlně s ním dokážete vyčistit i mastné a špinavé plechy apod. Příprava čisticí směsi je snadná – jednoduše smíchejte balíček kypřicího prášku se 2–3 lžícemi vody.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Množství ingrediencí by mělo být takové, abyste získali krupicovitou konzistenci. Následně prášek naneste na dvířka trouby. Směs nechte působit alespoň po dobu 2–3 hodin. Poté všechny odolné nečistoty jednoduše otřete jarovou vodou a na finální dosušení se vám budou hodit papírové utěrky nebo ubrousky.

Recept na zažranou špínu

Pokud máte v troubě opravdu připečenou mastnotu, budete si muset vzít k ruce jiný recept. Použijte:

 • horkou vodu (0,5 litru)
 • prostředek na nádobí (2 lžíce)
 • jedlou sodu (2 lžíce l)
 • peroxid vodíku (2 polévkové lžíce l)
 • a ocet (2 polévkové lžíce)

Vše smíchejte a naneste na znečištěná místa. Následně nechte 5 minut působit. Poté nečistoty snadno odstraníte.

Na připáleniny od mléka na varné desce zase pomůže sůl. Ovšem v té správné kombinaci s ostatními surovinami. A co použít?

 • 100 gramů jedlé sody
 • 1 polévkou lžíci soli
 • 250 ml bílého octa
 • 450 ml teplé vody
 • 1 polévkou lžíci peroxidu vodíku

Opět vše smíchejte a na znečištěná místa naneste houbou nebo s pomocí rozprašovače. Vše nechte působit 10 minut. Poté by měly nečistoty pustit zcela bez námahy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trik pro vyčištění dlažby v kuchyni

Ovšem nečistoty se mohou ukládat i mezi dlaždičkami – nezáleží na tom, zda jde o podlahu nebo o kachlíky za sporákem. A co si vzít k ruce v takovém případě?

 • Ocet,
 • vodu
 • a esenciální citronový olej.

Na celou kuchyni vám bude bohatě stačit jeden šálek vody. Ten smíchejte se stejným množstvím octa, a nakonec přidejte pro lepší vůni 10 kapek esenciálního citronového oleje. Směs naneste na dlaždičky a nechte 10 minut působit. Poté vše omyjte běžným způsobem.

Jaké jsou vaše triky pro odstranění opravdu odolné špíny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články