Jak odehnat holuby z balkónu: Už žádný ptačí trus, odradí je stará CD

Pokud se potýkáte s nepříjemnými návštěvníky svých balkonů, zkuste je vyhnat za pomoci docela obyčejného domácího odpadu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přemnožení holubi ve městě jsou mimořádně nepříjemní, trusem znečišťují všechna místa, kde se vyskytují, ničí fasády a střechy. Protože jejich trus může obsahovat zárodky různých nemocí, každý se je snaží vypudit alespoň ze svého bezprostředního okolí. Jedním z takových míst jsou balkóny.

Holubí hnízdo na balkoně jako problém

Pokud si holubi oblíbí váš balkón a začnou si na něm stavět hnízdo, máte právo je zničit. Tito ptáci jsou však velmi vytrvalí a tak se o to budou pokoušet znovu a znovu, až to jednou nestihnete včas a v hnízdě už budou vajíčka. Pak bohužel musíte počkat, dokud se mladí holubi neosamostatní, teprve potom lze hnízdo znovu odstranit. Abyste tomuto předešli, použijte odpuzovače.

Co použít na odrazení holubů?

Holubi nemají rádi specifické pachy a pohyblivé věci. Níže jsou uvedeny některé z osvědčených prostředků. Možná jich budete muset vyzkoušet několik, než je odeženete.

Které pachy vadí holubům

Jako první se zaměřte na přípravky a produkty vydávají aroma, jež je těmto ptákům nepříjemné.

  • Závěsné osvěžovače vzduchu do auta v podobě stromečků nebo jiných tvarů plní obě funkce. Zavěsíte-li je na delší provázky, budou se zároveň hýbat i vypouštět svou vůni. Je jich potřeba použít více a samozřejmě po vyvanutí vůně je vyměnit.
  • Naftalen, osvědčený prostředek proti molům, nevoní i holubům. Stačí jej nechat na balkóně.
  • Eukalyptový olej také pomůže, nastříkáte-li jej občas na některé plochy balkónu. Můžete jej i přidat do vody při mytí nebo nechat vonět v aromalampě.
  • Levným řešením je také ocet, pokud jej nastříkáte na zábradlí nebo parapety, použijete při úklidu a podobně. Lze také nechat nádoby s octem rozmístěné po ploše.
  • Holubi rovněž nesnášejí vůni různého koření nebo aromatických bylin. Například mleté chilli, pepř, mátu nebo levanduli rozsypejte po balkóně nebo vysaďte. Balkón ozdobíte zelení, holubi se mu vyhnou, zato nakrmíte prospěšný hmyz.
Holub na balkone iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro odpuzení holubů

A po čem ještě sáhnout v případě, že se tipy uvedené výše ukážou jako neúčinné?

  • Specifickým prostředkem je přípravek WD-40, který se běžně používá jako mazivo na panty, k ochraně proti rzi, jako odstraňovač nečistot a podobně. Holuby jeho pach odrazuje, stačí postříkat některé plochy.
  • Trávíte-li na balkóně hodně času a některé pachy by vás mohly obtěžovat, zvolte metodu pohyblivých předmětů. Použít se dá leccos: zvonkohry, vějíře, stará CD (ta lze použít i v zahradě), větrníky, nafukovací balónky a jiné lehce se pohybující nebo šustící věci. Výzdoba je na vás, možná přiláká pozornost sousedů, ale holubů rozhodně ne.
  • Zakoupit lze také makety dravých ptáků, pokud jsou ale statické, holubi podfuk brzy prokouknou. Lépe fungují zařízení vydávající zvuk dravých ptáků, to ale není okolí zrovna příjemné.
  • Samozřejmě také můžete celý balkón zakrýt sítí, pokud na něm zrovna nejste.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při odpuzování holubů z balkonu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články