Jak odstranit jakoukoli skvrnu z bílého prádla: Pomůže Aspirin a síran sodný

Pokud se potýkáte se zažranou skvrnou, která ne a nejde vyprat ani s pomocí silné chemie, zkuste ještě osvědčené babičkovské rady.

Jak vybělit bílé prádlo Aspirinem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přemýšlíte nad tím, jak z bílých tkanin vyhnat i ty nejodolnější skvrny a nesahat přitom po chemických bělidlech typu peroxid, které nebývají zdravé ani pro nás, ani pro životní prostředí? Pak si pro pomoc dojděte do almanachů našich babiček.

Alchymie bílého mýdla

Pro začátek si zkuste vzít k ruce mýdlo. Výběr toho bílého je nejdůležitější, protože jeho žluté protějšky mohou na oblečení zanechávat nežádoucí stopy. Tato metoda nejlépe pomáhá u čerstvých skvrn, ale vyžaduje opravdu velkorysé nanesení nastrouhaného mýdla na každičký kousek znečištěné tkaniny. Vše lehce namočte a nechte půl hodiny odpočinout. Pak vyperte jako obvykle „U starších, vzdorovitějších skvrn se vaším vytouženým elixírem s maximální účinností stane pro změnu teplý mýdlový roztok.

Čistý koberec do pár minut od starých nečistot a hlubokých skvrn. V hlavní roli jedlá soda a ocet

Oděv do něj namočte přes noc a uvidíte sami,“ napsala nám do redakce trochu rozšafně naše čtenářka Marta K. z Ústí nad Orlicí. Na zmíněnou proceduru však prý rozhodně nedá dopustit a doporučila by ji úplně každému. Schovává si pro tento účel různé zbytky mýdla na ruce, které se už k původnímu účelu použít nedají. Efektivně funguje ale také domácí koncentrovaný solný roztok, který hloubkově čistí třeba i čalouněný nábytek, jak Chalupáři-Zahrádkáři také nedávno informovali.

Aspirin jako další sázka na jistotu

Kdo by to byl řekl, že skromný Aspirin, známý spíše jako prostředek proti nemoci a bolesti, dokáže skvěle bojovat proti žlutým skvrnám, které po sobě zanechávají deodoranty? Web ProŽeny však právě na takové použití upozorňuje. Rozdrtíte-li tablety na prášek a smícháte je s vodou, aby vznikla pasta, pak už máte skoro hotovo. Pak už stačí nechat hodinu působit (já jednou vše nechala omylem působit i přes noc a vůbec nic se nestalo) a pak oblečení vyprat jako obvykle – ovšem pokud možno na co nejvyšší teplotu. Skvrny zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Pokud máte problém s nevypratelnými skvrnami na svém oblíbeném oblečení, zkuste vsadit na některé osvědčené babské rady. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte problém s nevypratelnými skvrnami na svém oblíbeném oblečení, zkuste vsadit na některé osvědčené babské rady

Síran sodný: Specialista na staré znečištění

Méně známý, ale stejně účinný je i síran sodný, který bývá běžně k dostání v lékárnách. Stačí ho rozmíchat ve vodě a pomocí vatového tamponku nanést na skvrnu – dále je postup použití stejný jako v případě Aspirinu. Skvěle pomáhá jak na staré skvrny, tak i na ty odolné, jako je třeba ta od rajské omáčky (web ApetitOnline však tvrdí, že v jejím případě stačí jen aplikace studené vody a následné nanesení prostředku na nádobí).

Jaké jsou vaše tajné triky na skvrny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články