Bez chemie, za to efektivně: Nečistoty a mastnotu z kuchyňských skříněk zničí sůl v kombinaci s octem

Kuchyně bývá na údržbu jedním z nejsložitějších míst. Pokud na to však půjdete správně, můžete při čištění ušetřit mnoho času.

i Zdroj fotografie: katehra / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jestliže vás v kuchyni trápí mastný povlak různých nečistot na kuchyňských skříňkách, ale i na jiném vybavení, sáhněte po domácích způsobech jejich odstranění. Je to opravdu snadné, a navíc nebudete potřebovat žádnou chemii. Vystačíte si jen s domácími prostředky.

Domácí odstraňovač skvrn – recept

Na trhu je k mání mnoho druhů odstraňovačů skvrn, které jsou vhodné na různé druhy nábytku. Ovšem ten univerzální si doba snadno vytvoříte smícháním vody (3 díly), octa (1 díl) a soli (1 díl). Domácí odstraňovač skvrn pak jednoduše naneste na hadřík a jemně třete nábytek. Pak vše opláchněte čistou vodou a osušte měkkým hadříkem.

Ocet a voda s mastnotou zatočí

Na běžnou mastnotu postačí i jen ocet samotný: Smíchejte v poměru 1:1 ocet a vodu a nanesete na znečištěná místa. Poté nechte chvíli působit. Nakonec všechny uvolněné nečistoty jemně otřete houbičkou a poté nábytek opláchněte čistou vodou a osušte. Na odolnou mastnotu pak skvěle působí mýdlo a voda ve stejném poměru.

Odstraňte olej olejem – jednoduše

Pokud potřebujete rozpustit staré nánosy oleje, jednoduše na něj naneste trochu toho čerstvého. Nový olej rozpustí ten starý a spolu ním pustí z nábytku i veškerá usazená špína. Je to opravdu jednoduchý, a přitom velmi účinný způsob čištění. Bohužel pak budete muset použít ještě saponát, abyste skříňky dočistili a odmastili, jinak se na nich nové nečistoty usadí o to rychleji.

Jak odstranit nečistoty a mastnotu iZdroj fotografie: Depositphotos

Parní čistič jako sázka na jistotu

Pokud máte k dispozici parní čistič, určitě se nebojte použít jeho sílu k odstranění odolných nečistot a mastnoty z nábytku. A jak na to? Nábytek jemně ošetřete parou a poté otřete čistým hadříkem. Nic dalšího není třeba. Pamatujte si ovšem, že že při čištění nábytku párou je důležité používat opravdu měkké a jemné hadříky a nikoli drátěnky nebo dokonce abrazivní čisticí prostředky. Ty totiž mohou nábytek částečně (dočasně) narušený teplem poškodit.

Jak odstranit mastné skvrny z textilu

Ovšem mastnota může znečistit i kuchyňské utěrky nebo jiné textilní vybavení kuchyně. Pokud s ní však chcete bojovat, musíte začít včas. Proto posypte skvrnu okamžitě práškem na nádobí nebo alespoň kukuřičným škrobem a nechte působit asi 15 minut. Prášek absorbuje tuk a usnadní jeho odstranění. Poté textil otočte naruby a opláchněte teplou vodou.

Pokud je možné, použijte tekuté mýdlo nebo prací prostředek s odstraňovačem tuku. Jestliže je skvrna stále viditelná, opakujte proces a nechte mýdlo působit na skvrně po dobu asi 5 minut. Nakonec textil vyperte v pračce jako obvykle, ovšem na co nejvyšší teplot. Respektujte přitom pokyny na etiketě oblečení, pokud jsou k dispozici, vyhnete se tak nechtěnému poškození tkaniny.

Jak bojujete s mastnotou v kuchyni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články