Jak bezpečně a rychle odstranit pařez – hrubou sílu nebudete potřebovat, pomoci vám mohou třeba houby

                   

Pokud se rozhodneme pokácet strom, nebude největším problémem likvidace jeho kmene, ale odstranění pařezu, jehož kořeny jsou pevně vsazeny do půdy (a leckdy dokonce začnou i obrážet). Můžete samozřejmě použít hrubou sílu a povolat si na pomoc souseda s traktorem – ovšem pokud se nechcete namáhat více, než je třeba, můžete vsadit i na mnohem jednodušší způsoby.

Odstranění pařezu s pomocí hub

Pokud na odstranění pařezu příliš nespěcháte, nechte přírodu ,ať se o vše potřebné postará za vás. Jestliže na odstranění pařezu příliš nespěcháte, nechte přírodu ,ať se o vše potřebné postará za vás. Stačí, pokud na svou zahradu pozvete dřevokazné houby. Ty jsou k dostání na trhu ve speciálních přípravcích, které stačí na dřevo pouze aplikovat. Pařez je nutné pravidelně kropit vodou nebo chránit mulčem z listí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tím můžete urychlit rozkladné procesy tak, že už za 6 měsíců pařez zcela ztrouchniví. V suchých podmínkách to může trvat až 2 roky. Záleží samozřejmě také na druhu dřeva. Jakmile se dřevo rozpadne, stačí jen zarovnat terén a vyčnívající části jednoduše rozbít rýčem. Zbytky pařezu není nutné vyjímat ze země – naopak, poslouží jako přirozené organické hnojení.

Pomoci může i dusičnan amonný

Pokud se vám nechce investovat do drahých přípravků, pak do pařezu jednoduše navrtejte několik otvorů a nalijte do nich dusičnan draselný nebo amonný. I tyto prostředky poskytnou bakteriím a dalším mikroorganismům skvělé startovací podmínky k tomu, aby mrtvé dřevo zcela rozložily. Pařez pak opět stačí jen zarovnat s terénem.

Jak na rychlé odstranění pařezu

Pahýl dřeva vyčnívající ze země je možné použít jako nápaditou zahradní dekoraci. Pokud ho však ve svém zorném poli jednoduše nechcete, pak se zbavte co největšího množství nadzemních částí. Základní metodou je frézování pařezu a odstřihnutí větších kusů a zbytků větví teleskopickými nůžkami. Poté je možné pařez vypálit anebo ho ovázat provazem a vytrhnout třeba s pomocí traktoru. Počítejte však s nutností jeho značného odkopání ze všech stran.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pařez není nutné vždy odstraňovat

Ale vraťme se ještě k dekorativnímu využití pařezu. Můžete to provést jednoduše tak, že pahýl nad zemí necháte při kácení delší, poté ho zarovnáte a je ho vnitřek vydlabete a použijete jako květináč. Hlínu je možné nasypat přímo dovnitř anebo získaný prostor použít pro vložení standardního květináče. Pařezy nízko u země je zase možné obsypat štěrkem a osadit třeba skalničkami. Získáte tak zajímavou zahradní dekoraci.

Jaké úpravy letos plánujete na své zahradě?

Pokud se přece jen rozhodnete pro rychlé a efektivní odstranění pařezu, podívejte se na to, jak ho správně frézovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Zobrazit další články