Plíseň v koupelně zmizí navždy: Žena namíchala čistící domácí směs, které se nevyrovná žádný prostředek z obchodu

Plísně se rády objevují v mezerách mezi dlaždicemi. Vypořádejte se s nimi tak, aby po nich už nebylo ani památky.

i Zdroj fotografie: Milliped / Creative Commons
                   

Spáry mezi dlaždicemi jsou často zanesené špínou nebo dokonce černou plísní. Pokud ji chcete odstranit beze zbytku, musíte si vzít k ruce ty správné pomocníky a soustředit se na optimálně provedený postup. Jinak se jen stěží budete moci těšit z efektivního výsledku.

Pasta z jedlé sody a kyseliny

Základní návod na čištění spár je jednoduchý. K jedné lžíci jedlé sody přimíchejte poloviční množství kyseliny citronové a to vše nařeďte trochou vody tak, abyste získali konzistenci pasty. Tu naneste na spáry. Ovšem aby dlouho působila a nevysychala, zakryjte ji navlhčenými vatovými tamponky. Takto nechte vše působit přes noc. Ráno stačí spáry vydrhnout kartáčkem (půjde to skoro samo) a zase budou jako nové.

Čištění vany obyčejným grapefruitem

Vyzkoušet však můžete i jiné způsoby. Zbyl vám doma grapefruit, který už nikdo nechce? Použijte ho právě k čištění. Grapefruit obsahuje mnoho stejných účinných látek jako citron, díky nimž je účinný na špinavé povrchy domácnosti, včetně sprchy a vany, kde se spáry prorostlé plísní vyskytují nejčastěji. A jak postupovat? Grapefruit stačí rozříznout na dvě poloviny, posypat krupicovým cukrem a můžete se dát do úklidu. Řeznou plochou jemně drhněte všechny potřebné plochy, nechte chvíli působit a důkladně opláchněte vodou.

A proč to funguje? Kyselina z ovoce skvěle odstraňuje skvrny a zanechává po sobě velmi svěží a příjemnou citrusovou vůni. A protože je grapefruit obvykle mnohem větší než citron, umožňuje vám také rychlejší čištění větší plochy. Citrusy všeobecně fungují dobře jako přírodní čisticí prostředky kvůli svému nízkému obsahu cukru. Sladší ovoce s nižším obsahem kyseliny citronové, například pomeranč nebo mandarinka, by vám vanu vyčistit nedokázalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: iStock, 123RF

Nahraďte cukr solí nebo sodou

Pokud nechcete plýtvat drahým cukrem, můžete dát přednost použití jiného abrazivního prostředku na čištění. Místo cukru lze totiž použít například sůl nebo jedlou sodu. V každém případě však nezapomeňte po čištění vše důkladně opláchnout. Je také důležité si uvědomit, že tento návod není vhodný pro všechny povrchy. Citrusové plody, včetně grapefruitu, by se nikdy neměly používat k čištění přírodního kamene, jako je živice, žula nebo mramor, protože by kyselina mohla poškodit jejich povrch.

Tato technika funguje nejlépe na tvrdých neporézních površích, jako jsou keramické nebo porcelánové dlaždice, kovové předměty a sklo. A ačkoliv je při čištění koupelny jistě dostupnější a ekonomičtější použití citronu, zkuste přece jen jednou za čas do svojí rutiny zařadit i tento neobvyklý voňavý postup. Uvidíte, že s ním budete spokojeni.

Jaké triky používáte čistění silně znečištěných spár vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články