Jak odstranit plíseň v koupelně: Je to hračka, chce to jen prací gel

Na plíseň v koupelně nemusíte vždy používat drsnou chemii. Naopak – mnohdy si vystačíte s chytrým použitím domácích pomocníků.

Jak odstranit plíseň v koupelně: Je to hračka, chce to prací gel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V intimním světě našich koupelen, kde obvykle začínáme i končíme své dny, se často skrývá jeden velmi zákeřný protivník: plíseň. Tyto tmavé, nevzhledné pruhy mezi dlaždicemi, v rozích vany apod., vznikající v teple a nadměrné vlhkosti, a pokud jim necháme volnou ruku, nakonec se promění v nebezpečí, které ohrožuje naše zdraví.

Zázračný prací gel

Příprava čisticího prostředku z pracího gelu je opravdu jednoduchou alchymií: smíchejte jeden litr obyčejné vody s pěti polévkovými lžícemi pracího gelu a poté tento lektvar přelijte do lahve s rozprašovačem. Nasaďte si latexové rukavice a pečlivě nastříkejte tento úklidový prostředek na kachlíkové stěny tak, abyste hojně pokryli každou skulinu a každý plísní zamořený kout. Nechte roztok působit 10 až 15 minut a poté plíseň odstraňte houbičkou nebo (v případě velmi úzkých prostor) starým zubním kartáčkem. Jde to snadno, sama jsem to vyzkoušela.

Černá plíseň na oknech vás již trápit nebude, poradí si s ní kyselina citronová

Černá plíseň na oknech již nebude problémem, poradí si s ní kyselina citronová

Skvělým řešením je i ocet

Na další perfektní řešení proti plísním nás upozornila čtenářka Radka P. z Poděbrad. „Stejně jako moje babička používám ocet. Přeliju ho do rozprašovače (nijak neředím) a nastříkám ho na plíseň. Za hodinu všechno vydrhnu, koupelnu dobře vyvětrám a je hotovo. Bohatě mi stačí dělat tuhle proceduru jednou za měsíc.“

Proč ve vaší koupelně roste plíseň

Plísním se daří v podmínkách, které jim často v našich koupelnách nechtěně poskytujeme. Podle webu iReceptář je ve hře především vysoká vlhkost vzduchu nad 85 % a teploty od 20 do 30 stupňů Celsia. Právě v těchto útulných, vlhkých prostředích nachází plíseň své útočiště. A co s tím tedy můžete dělat?

Plíseň v rohu iZdroj fotografie: Thomas Anderson / Creative Commons / CC BY
Plíseň v koupelně se řadí mezi opravdu úporné nepřátele – pokud však na to půjdete chytře, pomohou vám s ní domácí prostředky

Podle webu Kupi je klíčem ke koupelně bez plísní správné větrání. V ideálním případě by měla mít každá koupelna okno, ale v mnoha domácnostech tomu tak není. Nezapomeňte proto po každé sprše nebo koupeli otevřít alespoň dveře, aby se místností prohnal čerstvý vzduch a odvedl z ní vlhkost, kterou plísně tak milují. A pokud bojujete s plísní v květináči, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři použití aktivního uhlí.

Jak se zbavit plísně na zdi rychle a jednoduše

Jaké jsou vaše osvědčené triky proti plísni?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články