Plíseň z květináče zmizí během 24 hodin, poradí si s ní obyčejné aktivní uhlí

Nedejte plísni v květináči šanci – pokud na ni zaútočíte včas a s těmi správnými pomocníky, velmi brzy se odporoučí.

Plíseň z květináče zmizí během 24 hodin, pomůže obyčejné aktivní uhlí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plísně v domácnostech, zejména v květináčích, nepředstavují pouze estetický problém, ale i potenciální zdravotní riziko, které může u obyvatel vyvolat alergické reakce, jak uvádí web Dům&Zahrada. Často se této plísni daří díky vysoké vlhkosti a teplu – na zemině pak dokáže vytvořit doslova nepropustný koberec, který brání správné cirkulaci vzduchu k rostlině. To může narušit minerální rovnováhu a kyselost půdy a vážně ohrozit i přežití vašeho zeleného svěřence.

Proč se v květináči objevuje plíseň

Plísním se obvykle daří při nedostatečném odvodnění zeminy, které má za následek nadměrnou vlhkost. Svůj podíl na nich však může mít i příliš časté zalévání nebo používání nekvalitní vody. Půda se díky tomu zhutní a vytvoří se na ní krusta, která brání přístupu vzduchu a vede k šíření plísní. Pokud se tomu nevěnuje pozornost, mohou vaše milované rostliny tomuto nezvanému hostu podlehnout.

Aktivní uhlí je bohužel méně známý pomocník: Odstraňuje plíseň, poradí si se zápachem i s poškozeným nábytkem

Okamžitá opatření k nápravě

Při zjištění plísně je nutné okamžitě jednat, jak informuje web AbecedaZahrady. Zejména bílá plíseň může rychle proniknout hluboko do půdy. Začněte odstraněním vrchní vrstvy půdy a poté oblast polijte slabým roztokem manganistanu draselného. Půdu osvěžte přidáním nové vrstvy smíchané s aktivním uhlím a následně na ni nasypte vrstvu písku. Obvykle to bohatě stačí, jak jsem si sama ověřila u několika exemplářů.

Plíseň v květináčích může být opravdu velmi nepříjemným problémem – díky tabletám aktivního uhlí si s ní však poradíte snadno. iZdroj fotografie: Freepik
Plíseň v květináčích může být opravdu velmi nepříjemným problémem – díky tabletám aktivního uhlí si s ní však poradíte snadno

V případě závažných případů plísní však pro jistotu zvažte úplné přesazení rostliny, výměnu zeminy a také občasné ošetření květináče antifungicidním přípravkem. Jedině tak budete mít jistotu, že se plíseň u postižených rostlin už nikdy neobjeví.

Zalévání a údržba půdy

  • Správné zalévání je také velmi důležité. Rostliny proto vždy zalévejte až po dostatečném vyschnutí půdy. A nezapomeňte také na její pravidelné kypření, které dokáže zabránit jejímu zhutnění a tvorbě krusty, což podporuje i lepší cirkulaci vzduchu a rovnováhu vlhkosti. A myslete i na užitečná preventivní opatření:
  • Květináče musí mít odtokové otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat.
  • Zvolte zeminu, která obsahuje Trichodermu nebo aktivní uhlí, které brání růstu plísní.
  • Povrch půdy pokryjte keramzitem nebo pískem, abyste snížili povrchovou vlhkost.
  • Plíseň nemá ráda jasné světlo, zajistěte ho proto rostlinám dostatek.
  • Použijte infuzi popela: Účinným prostředkem proti plísním může být přihnojování rostlin nálevem z popela. Přirozené vlastnosti popela totiž pomáhají neutralizovat plíseň už ve chvíli, kdy se objeví.
V případě závažných případů plísní však pro jistotu zvažte úplné přesazení rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě závažných případů plísní však pro jistotu zvažte úplné přesazení rostliny

Boj se solemi a vápenatými usazeninami

To, co se jeví jako plíseň, však mohou být někdy i usazeniny soli a vápna ze zalévání a hnojení, které se hromadí na povrchu půdy. Na rozdíl od plísní jsou tyto usazeniny ovšem drobivější a sušší. V takových případech může stačit pouhé nakypření půdy. Pokud chcete postupovat důkladněji, odstraňte vrchní vrstvu zeminy s bílými usazeninami a nahraďte ji čerstvou. Nic víc nebývá třeba.

Mezi další oblíbené prostředky redakce Chalupáři-Zahrádkáři patří i některé sušené bylinky nebo třeba docela obyčejná mletá skořice.

Nenáročné pokojové rostliny a jak se o ně starat

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o pokojovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články