Plísně nejsou v žádné domácnosti vítaným návštěvníkem. Nemusíte však proti nim bojovat chemií, snadno to zvládnete i jinak.
Plíseň se může během izmy objevit v domácnosti prakticky kdekoliv. Pokud však proto ní zakročíte včas, nebudete se muset jejích dopadů obávat. Vystačíte si s několika domácími pomocníky, které snadno namícháte za pár minut v koupelně nebo v kuchyni
Jedlá soda na plíseň v domě
Nejlevnějším prostředkem je jedlá soda. V jedno litru horké vody rozmíchejte asi jednu lžíci léto suroviny a vše okamžitě naneste na postižená místa. Nechte chvíli působit, a poté stěny nebo jiné části místnosti ostřete navlhčeným textilním hadříkem nebo houbičkou.
Ocet jako pomocník proti plísním
Velmi dobře v tomto ohledu pomáhá také docela obyčejný ocet. Na 200 ml vody bude potřebovat dvě lžíce octa. Tento roztok přelijte do rozprašovače a nastříkejte na plíseň. Pro ještě větší účinnost přidejte do tohoto čisticího prostředku několik kapek tea tree oleje. Účinky octa však lze posílí i jeho spojení s jedlou sodou. V takovém případě si namíchejte směs v tomto složení:, 25 dl vody, 2 lžíce octa a 350 gramů jedlé sody.
Kyselina citronová na plíseň
Posledním přírodním pomocníkem proti tomuto problému je kyselina citronová. Ve 250 ml vody rozmíchejte jednu lžičku krystalků kyseliny a opět naneste na místo postižené plísní, jakmile po ošetření vyschne, omyjte ho čistou vodou a uvidíte, jak rychle se plísně odporoučí
Jak vyčistit odolnou plíseň
Pokud však na ostrůvky plísně ve vaší domácnosti přírodní prostředky nepomáhají, budete muset vsadit na těžší kalibr. Recept na něj vypadá takto:
- 500 ml vody
- 100 ml obyčejného peroxidu vodíku
- 50 ml amoniaku
Do koupelny se pak ještě lépe hodí směs s octem, která se zároveň postará i o lesk sanitární keramiky nebo obkladů. A co si připravit k ruce?
- 120 gramů jedlé sody
- 1 polévkou lžíci soli
- 250 ml octa
- 500 ml teplé vody
- 1 polévkovou lžíci peroxidu vodíku z lékárny
Pročistěte svůj byt rostlinami
Plísně dokážou do ovzduší uvolňovat řadu nebezpečných látek. Existuje však řada rostlin, které si s nimi dokážou poradit. Do svých listů však absorbují i mnohé jiné nebezpečné prvky, jako například benzen, amoniak, formaldehyd, xylen, toluen a trichlorethylen. A kteří rostlinní pomocníci pomáhají v tomto ohledu nejvíce?
- Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
- Lopatkovec (Spathiphyllum)
- Naduť madagaskarská (latinsky Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana)
- Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina)
- Aloe pravá (Aloe vera)
- Dračinec vroubený (Dracaena marginata)
- Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
- Africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)
- Břečťan popínavý (Hedera helix)
Nejlepší účinky má v tomto ohledu zelenec, a ihned po něm lopatkovec. Pokud byste si chtěli jejich prostřednictvím ložnici také zkrášlit, musíte vsadit na ty správné odrůdy. U zelence to bude především ‚Green Orange‘ s oranžovými řapíky. U lopatkovce pak lze doporučit například ‚Pearl Cupido‘ (hybrid), ‚Chopin‘, ‚Domino‘, ‚Gemini‘, ‚Variegata‘, ‚Sensation‘, ‚Silver Cupido‘ (hybrid), či ‚Sweet Paco‘ (hybrid).