Na skvrny z autosedaček není potřeba drahých prostředků. Ukážu vám levnou domácí směs, která odstraní i ty nejodolnější skvrny

Pokud máte dojem, že vaše sedačky už nevypadají tak, jako dřív, vyčistěte je účinnými domácí prostředky za pár korun.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sedačky v autě jsou obvykle tou první součástí, na které je vidět jeho časté používání. Objevují se na nich skvrny a různé mapy, záhyby se plní drobky, a nakonec dokážou k tomu všemu ještě nepříjemně páchnout. Ale není třeba zoufat. S tím vším si dokáže poradit jeden levný pomocník, kterého docela jistě najdete doma ve spíži.

Vyčistěte autosedačky jedlou sodou

Jedlá soda je velmi oblíbeným pomocníkem v domácnosti. Je totiž velmi levná, a přitom zvládne odstranit i odolné skvrny a jako bonus zbaví všechny textilie i nepříjemného zápachu. Na autosedačky ji však musíte aplikovat správně, jinak nebude účinkovat. A jak tedy na to? Vezměte si k ruce pět litrů teplé vody a rozmíchejte v ní několik lžic jedlé sody. Následně do této tekutiny namočte štětec a roztok naneste rovnoměrně na celý povrch sedaček.

Nechte několik hodin zaschnout, a nakonec vše vysajte docela obyčejným vysavačem. Uvidíte sami, kolik špíny sedačky společně s jedlou sodou opustí. A pokud si k nim přičichnete, neucítíte ani stopy po nějakém zápachu. Jedlá soda totiž působí i jako účinný odstraňovač nepříjemného zápachu. A pokud s ní vyčistíte všechny textilie, bude váš automobil opět vonět novotou.

Čištění autosedaček sodou a octem

Na ty nejodolnější skvrny však soda jen sama o sobě stačit nemusí. Proto ji tedy musíte zkombinovat s působením obyčejného octa. Naneste na sedačky sodu výše popsaným způsobem a poté ještě silně znečištěná místa postříkejte octem. Výsledná reakce doslova vytáhnete nečistoty ven. Poté počkejte, až sedadla vyschnou, a nakonec vše opět důkladně vysajte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění sedaček nasucho

Ne všechny materiály bohužel snáší čištění vodou. V takovém případě nasypte jedlou sodu na sedačky prostě jen tak a jemně ji rozetřete. Před vysáváním však vždy počkejte alespoň půl hodiny, aby mohla na nečistoty účinně zapůsobit. Nejen, že sedačky tímto způsobem skvěle osvěžíte, ale také je bez větší námahy zbavíte i případných skvrn.

A jak celému čalounění v autě navíc dodat i voňavý nádech? Pomůže vám esenciální olej. V misce smíchejte trochu jedlé sody s několika kapkami přírodního esenciálního oleje (vyberte si vůni dle vašeho výběru) a vše aplikujte na čalouněný potah. Pro větší účinnost nechte působit přes noc. Druhý den stačí sedačky vysát a jemná svěží vůně se rázem rozline po celém interiéru automobilu. A několik dní tu vydrží.

Jak odstranit nerovnosti z čalounění

V autosedačkách se mohou občas při intenzivním používání vytvořit i důlky. A jak si poradit s tímto problémem? Pomohou vám kostky ledu. Stačí do zdeformovaných částí sedaček v autě umístit pár kostek ledu a počkat, až roztají. Tento proces se nijak nesnažte urychlit – je to velmi důležité. Materiál se totiž díky tomu efektivně změkčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté změklou část sedačky opatrně nadzvedněte prsty anebo vyčešte vidličkou, pokud jde například o plyšový potah. Nakonec vše vysajte. A pokud jsou hrbolky na sedačkách stále viditelné, pak celý proces ještě jednou zopakujte. Nakonec jistě uvidíte, že všechny nerovnosti v čalounění úplně zmizely.

Jak čistíte sedačky v automobilu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články