Jak odstranit vodní kámen z pračky: Drahé prostředky jsou zde zbytečné, podle babské rady bohatě postačí smíchat 3 ingredience a problém je fuč

Vodní kámen je nepříjemným protivníkem. Pokud však pračku vyčistíte včas, můžete prodloužit její životnost a zabránit vzniku zápachu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Péče o pračku je důležitá. Nestačí se však věnovat jen pravidelné očistě vnějších povrchů, bubnu a zásobníku na prášek. Naopak. Stejně důležité je čistit pravidelně i odtokovou hadici a používat spolehlivé prostředky, které zlikvidují vodní kámen na všech částech pračky. Použít lze speciální průmyslové prostředky, ale i prověřené lidové metody.

Co v pračce způsobuje vodní kámen

Pokud se ve vaší pračce usadí vodní kámen, může to na ni mít řadu negativních dopadů. Mezi největší nebezpečí patří:

  • vznik zatuchlého zápachu,
  • zvýšené náklady na elektřinu,
  • špatně vyprané prádlo,
  • snížení životnosti jednotlivých dílů i celé pračky,
  • nutnost použití většího množství pracího prostředku pro perfektní výsledek,
  • výskyt nepříjemných hlasitých zvuků během praní nebo odstřeďování.

Jak zjistit výskyt vodního kamene

Ne vždy je však třeba čekat na to, až se vodní kámen objeví. Pokud chcete zjistit, zda na jeho přítomnost netrpí i vaše pračka, proveďte jednoduchý test. Vezměte si čistý malý ručník a vložte jej do prázdného bubnu pračky. Poté spotřebič zapněte na režim krátkého praní s vysokou teplotou a sledujte, co se bude dít. Jestliže se uvnitř bubnu objeví mýdlová pěna, pak je jasné, že je pračka zanesená vodním kamenem a musíte jednat.

Kyselina citronová na vodní kámen

Tato potravinářská přísada se často používá k odstranění vodního kamene. Je však účinná pouze ve fázi, kdy vrstva vodního kamene ještě není příliš vysoká a pevně přichycená ve vnitřním prostoru pračky. Vyplatí se ji tedy používat i preventivně. Jak na to? Nastavte nejvýkonnější (tedy nejteplejší a nejdelší) režim praní, ale buben nechte prázdný.

iZdroj fotografie: Pixabay

Následně do zásobníku na prací prášek nasypte 25 až 30 gramů kyseliny. Nechte pračku doprat a zapněte dodatečný režim máchání. Nakonec otřete vnitřní povrch bubnu suchým, čistým hadříkem.

Pomůže i jedlá soda a ocet

Další možností je použití obyčejného octa a jedlé sody. Ani tentokrát nebude postup příliš složitý. Budete potřebovat 50 gramů jedlé sody a 200 ml octa. Sodu nasypte do zásobníku na prací prášek a ocet nalijte do bubnu. Pračku zapněte na nejteplejší a nejdelší program a nechte cyklus doběhnout do konce. Pračka se zbaví vodního kamene opravdu dokonale.

Jak vyčistit zásobník na prací prostředky

Vyjměte zásobník z pračky a důkladně ho omyjte pod proudem teplé vody. Poté ho přetřete prostředkem na mytí nádobí. Těžko dostupná místa vyčistěte starým zubním kartáčkem. Nakonec zásobník pečlivě opláchněte čistou vodou a otřete suchým hadříkem (opravdu musí být úplně suchý). Poté zkontrolujte i vnitřek pračky (místo, kam zásobník uložíte) a vytřete odtud všechny zbytky prášku a další nečistoty. Nakonec vraťte zásobník na prací prášek zpět na místo.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění pračky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články