I nejstarší vodní kámen v záchodě se dá zničit za pouhých 5 minut: Mix dvou složek z kuchyně, rychlá aplikace, žádná námaha a je hotovo

Odstranit usazený vodní kámen ze záchodové mísy lze i lidovými prostředky. Najdete je ve spíži a účinkují stejně dobře jako chemie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud nějakou dobu zanedbáváte čištění toalety nebo jednoduše máte tu smůlu a doma či v bytě vám teče extrémně tvrdá voda, jistě znáte tu situaci, kdy intenzivně drhnete svou toaletu kartáčem, ale přesto se odolná špína odmítá pustit. Někdy ani běžné odvápňovací prostředky nestačí. Jaké metody je tedy vhodné použít?

Odstranění octem a sodou

Hromadění vodního kamene nemusí vždy znamenat nedostatek pravidelného úklidu. Může to znamenat i to, že je u vás voda velmi tvrdá. Vodní kámen se totiž obvykle tvoří na úrovni hladiny vody v záchodové míse. Existuje několik osvědčených metod, jak odstranit vodní kámen ze záchodové mísy. A mnohé z nich znaly už naše babičky. Můžete vsadit samozřejmě na chemikálie, které jsou k dostání v prodejnách, ty však bývají drahé.

A navíc, proč na ně sázet, když přírodní odstraňovač vodního kamene můžete zakoupit v každém obchodě s potravinami? Bude vám stačit je ocet a soda. Chcete-li odstranit silnou vrstvu vodního kámen v toaletní míse, smíchejte 1 hrnek octa a 1/3 hrnku jedlé sody, a to vše nalijte do WC mísy. Počkejte asi 15 až 30 minut a začněte čistit toaletu standardní štětkou nebo kartáčkem. Poté jednoduše spláchněte a máte hotovo.

Jedlá soda a kyselina citronová

Tato kombinace účinně odstraní vodní kámen z toalety, a to už za 30 minut. A jak zvolit správný poměr? Pro maximální účinnost smíchejte 1/3 šálku jedlé sody a 1/4 šálku kyseliny citronové. Tento roztok pak nalijte do záchodu. Nechte vytvořit pěnu a půl hodiny odpočívat. Po uplynutí této doby začněte opatrně z toalety odstraňovat vodní kámen štětkou nebo kartáčkem. Vše by mělo jít lehce. Nakonec jen spláchněte.

iZdroj fotografie: Freepik

Jablečný ocet a citron

Jablečný ocet má v domácnosti pověst vynikajícího čisticího prostředku, protože je levný a má silné dezinfekční vlastnosti. Můžete jej tedy použít nejen jako prostředek pro vyčištění toalety, ale také jako způsob, jak ji udržet svěží. Jablečný ocet totiž odstraňuje nejen skvrny a usazeniny, ale i škodlivé mikroorganismy. A ještě silnější kombinaci získáte, pokud zároveň použijete kyselinu citronovou.

A jak na to? Půl sklenice jablečného octa smíchejte se šťávou z jednoho citronu. Následně vyčistěte toaletu tímto roztokem tak, že ho nanesete na hadřík nebo houbičku. Po vyčištění všech znečištěných míst nechte roztok působit 15 minut a poté opláchněte vodou. Tento způsob čištění s použitím jablečného octa a citronu je vhodné používat jednou týdně. Udržíte tak požadovaný efekt čistoty a budete se moci těšit i z voňavé toalety.

Coca–Cola na vodní kámen

Tento oblíbený nápoj si poradí i s odstraněním velmi silné vrstvy vodního kamene. Nemusíte nic míchat ani měřit. Jediné, co je třeba, je nalít Coca–Colu do WC mísy přes noc a nechat působit. Jakmile to uděláte, máte hotovo. Jestliže opravdu spěcháte, stačí do záchodu nalít alespoň litr tohoto nápoje a nechat alespoň půl hodiny působit. Po uplynutí této doby toaletu vydrhněte kartáčem nebo záchodovou štětkou. Po opláchnutí bude vypadat jako nová.

Podívejte se na působení Coca–Coly v přímém přenosu a zjistěte, proč ji používat na čištění toalety

Jaké jsou vaše tipy na to jak odstranit vodní kámen na toaletě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články