Bazalka (Ocimum) patří mezi nejdůležitější bylinky v letní kuchyni. Původně pochází ze Středomoří, ovšem s úspěchem ji lze pěstovat i na českých parapetech. Pokud dodržíte několik základních podmínek, bude se jí dařit po celý rok. A na co si dát v jejím případě po všech stránkách pozor?
Bazalka a její pěstování
Pěstování bazalky není v zásadě těžké. Je to teplomilná rostlina, která pro svůj plný růst vyžaduje především přiměřeně vysokou teplotu (ta celodenní by se měla pohybovat mezi 20 až 25 °C), dlouhotrvající denní světlo, dobře pohnojenou půdu s dobrou drenáží a pravidelný vodní režim, který by měl kromě zálivky zahrnovat i rosení.
Pěstování bazalky ze supermarketu
Pokud si pořídíte sazenici ze zahradnictví, nebudete mít s jejím ujímáním problém. Ovšem s trochou péče dokážete zachránit i bylinku ze supermarketu, která bývá obvykle určena jen na jedno použití. S určitým procentem neúspěchu však musíte přece jenom počítat, ne všechny bylinky jsou totiž v dostatečně dobré kondici na to, aby přechod z vytápěného skleníku na váš parapet zvládly bez potíží. A jak jim přechod ulehčit?
Vybírejte mladé rostliny bez květu
Při přemístění dospělé rostliny ze záhonku do květináče platí vždy pravidlo „mladých rostlin.“ Musí jít o takové, které ještě nestihly vykvést. Ty je třeba vykopat i s velkou hroudou země a přesadit do květináče. A totéž platí i pro bazalku ze supermarketu. Pokud již vykvetla, pak se vám pravděpodobně neujme. Mnohem jistější je v takovém případě vsadit na řízky z mladých vrcholů.
Bazalku přesaďte do vhodné zeminy
Bylinky rozhodně nesmíte nechat v původních květináčích. Místo toho je přesaďte do úrodné, lehké půdy s vysokou propustností. Je možné použít například kvalitní kompost smíchaný s kokosovým vláknem, a to v poměru 1:2. Tento substrát se velmi blíží tomu, na který byly rostlinky zvyklé doposud, takže jim pomůže se lépe ujmout.
Ovšem je možné použít také směs zahradní zeminy (1 díl), do které přidáte 1 díl kompostu a 2 díly rašeliny. Po dvou týdnech pak přesazenou bazalku zalijte vhodným roztokem minerálního hnojiva. Můžete si ho připravit i doma, a to takto; na jeden litr vody budete potřebovat toto množství surovin:
- 1/8 čajové lžičky močoviny,
- 1/8 čajové lžičky síranu draselného
- a stejné množství superfosfátu.
Přemokření bazalce nesvědčí
A nezapomeňte ani na drenáž – ta je u pěstování bazalky opravdu povinná. Proto před naplněním květináče zeminou nasypte na jeho dno například expandovanou hlínu, střípky keramiky nebo cihel či vrstvu písku o výšce 2 až 3 centimetry. Pojistíte si tak, že bazalka nikdy nebude stát ve vodě, což jí opravdu nesvědčí.
Pěstování bazalky z řízků
Stejnou metodu lze použít i na rostliny, které již nejsou ve viditelně dobré kondici. Použijte boční výhonky bazalky nebo její vrcholky a vložte je na 1–2 týdny do vody, aby vytvořily kořeny. Poté je stačí jednoduše zasadit do květináčů. A kdy je možné sklízet první lístky? Bazalka roste opravdu rychle, takže zhruba už za půl měsíce. Pokud však na svou bylinku nespěcháte, dopřejte jí ještě nějaký ten čas navíc.
Které druhy bazalky se ujímají nejlépe
Mnoho lidí si myslí, že bazalku ze supermarketu v květináči příliš dobře uchovat nejde. A mnohdy mají pravdu. Nejčastěji se totiž prodává bazalka pravá (Ocimum basilicum), která se ujímá nejhůře (spíše než na její přesazení je proto vhodné vsadit na rozmnožení z řízků). Ovšem bazalka posvátná (Ocimum sanctum) nebo třeba thajská bazalka (Ocimum basilicum var. Thyrsiflora) se ujímají o poznání ochotněji.
Jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním bylinek ze supermarketu?