Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a vypěstujte si vlastní česnek ve vodě. Díky tomuto způsobu vám na parapetu poroste vaše vlastní zásoba čerstvých vitamínů.
Česnek patří bezesporu mezi nejzdravější zeleninu, kterou si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Při dodržování několika jednoduchých pravidel to však snadno zvládnete i doma. Obzvlášť cenným pomocníkem je především na podzim a zimě, kdy je imunitní systém lidí značně oslaben. Velkým množstvím vitamínů a dalších prospěšných látek vám však pomůže vyhnout se všem bacilům. V redakci jsme vyzkoušeli rady z webu iReceptář a na parapet umístili láhev s česnekem. Výsledek nás velmi příjemně překvapil.
Jak na pěstování česneku
Podzim je ideální dobou pro výsadbu podzimní úrody česneku. Teplé dny a větší míra vlhkosti přispívají k jeho snazšímu zakořenění, díky čemuž v půdě přečká celou zimu téměř bez úhony. Pokud vlastníte zahrádku, rozhodně byste neměli s jeho výsadbou otálet. Jak jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.cz., měsíc říjen je skvělou příležitostí, jak si v příštím roce zajistit opravdu bohatou úrodu.
Velmi snadné je jeho pěstování i v domácích podmínkách, jehož výhodou je, že nejste časově nijak omezování. Kdykoliv lze česnek nechat zakořenit a pěstovat si vlastní nekonečnou zásobu ve vodě na parapetu. Důležité je, abyste mu zajistili ideální životní podmínky a dopřáli tu nejlepší péči. Výsledkem bude zásoba zeleniny plné vitamínů, kterou prospějete nejen svému zdraví, ale i orchidejím a jiným pokojovým rostlinám, o čemž jsme se taktéž více rozepsali na Chalupáři-Zahrádkáři.cz.
Jak pěstovat česnek ve vodě
Než se pustíte do práce, připravte si jednu paličku česneku, plastovou láhev, nůž, nůžky a vodu. Česnek vybírejte dostatečně velký, zralý a nepoškozený. Pomocí nože odstraňte z celé paličky jeho špičky, aniž by došlo k oddělení jednotlivých stroužků. Nůž napřed důkladně vyčistěte a vydezinfikujte, abyste zabránili vzniku infekce nebo plísně, která by vaši snahu o česnekovou úrodu mohla zničit.
Plastovou láhev nůžkami rozstřihněte na dvě části. Vhodnou velikost vybírejte podle česneku, aby se celá palička mohla opírat o její hranu. Jakmile máte láhev připravenou, naplňte spodní část odstátou vodou a ponořte do ní spodní část česneku. Přílišné podmáčení by mohlo zapříčinit uhnívání kořenů. Podle webu Babičky Nám Radí je důležité umístit láhev s česnekem na slunné a dobře větrané místo a několik dalších dní jej pečlivě sledovat.
Přesazování česneku
Po pár dnech se ve vodě začnou vyvíjet kořeny a časem porostou i klíčky. Vodu pravidelně kontrolujte a obměňujte. Kořeny i vzrostlé stonky lze využít k přípravě jakéhokoliv pokrmu. Případně můžete jednotlivé stroužky oddělit a zasadit do květináče naplněného úrodným substrátem. Naše čtenářka Hana K. z Vrbětic potvrzuje: ,,Česnek pěstuju na parapetu už několik let. Z vody jej po zakořenění přesadím do květináče a nechám dále rozrůstat.”