Na domácí zázvor kupovaný nemá: Pěstování v květináči je hračka, za pár měsíců můžete sklízet

Zázvor je velmi oblíbenou bylinkou při nachlazení. A nemusíte ho kupovat, snadno si ho vypěstujete doma na parapetu.

i Zdroj fotografie: Freepik / iStock
                   

Zázvor lékařský (Zingiber officinale), zastarale též zázvor pravý, je rostlina původem z jihovýchodní Asie. Její oddenek se používá jako koření i jako léčivá bylina. Oddenky zázvoru obsahují mnohé cenné látky, které mohou pomoci proti bolesti, horečce a zánětu. Často se také doporučuje při léčbě trávicích potíží, jako je nevolnost nebo průjem. A nelze zapomínat ani na jeho antioxidační vlastnosti, díky nimž může pomoci při dlouhodobém užívání snížit vysoký krevní tlak a cholesterol.

Jak pěstovat zázvor v květináči

Zázvor je běžně dostupný ve formě sušeného kořene, čerstvého kořene, prášku, tablet nebo kapslí, ovšem vypěstovat si ho můžete i sami. Chcete-li pěstovat zázvor doma v květináči, musíte si nejdříve pořídit vhodný výsadbový materiál. V obchodě proto kupte oddenek zázvoru, který má na sobě pupeny, známé také jako „očka“, protože právě ty vyraší do podoby nových rostlin. Někdy je možné narazit přímo i na zelené klíčky – takový zázvor pak navíc bývá ve slevě, protože je svraštělý a ztrácí na chuti.

Pro pěstování zázvoru naplňte květináč dobře propustnou zeminou (postačí ta pro pokojové rostliny smíchaná s perlitem nebo pískem) a oddenek zázvoru zasaďte do připravené jamky tak, aby očka směřovala nahoru. Oddenek poté do poloviny zakryjte zeminou a jemně ho zatlačte do substrátu, abyste odstranili všechny vzduchové kapsy. Mírně zalévejte (půda nesmí být přemokřená) a myslete na to, že zázvor roste nejlépe ve vlhkém prostředí. Proto se vyplatí květináč postavit na misku s vlhkými kamínky nebo mu pravidelně mlžit listy jakmile vyraší.

Zázvor je možné sklízet po pár měsících

Uchovávejte květináč na teplém a slunném místě, ideálně s teplotami mezi 22 až 26 °C. Jakmile zázvor vyraší, pokračujte v pravidelném zalévání a každých 4 až 6 týdnů ho přihnojujte vyváženým hnojivem (ideální bude to pro zeleninu nebo bylinky, díky tomu budete moci poté zázvor bezpečně konzumovat). Oddenky sklízejte po 8–10 měsících, kdy listy začnou žloutnout a odumírat. Opatrně je vykopejte a dejte pozor, abyste je nepoškodili. Před uskladněním je nechte řádně vyschnout. Podobně lze pěstovat i kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) alias kurkumu.

Jak pěstovat zázvor doma na parapetu iZdroj fotografie: Pixabay

Jak si připravit zázvorový čaj

Sklizený oddenek je ideální k přípravě čaje. Ten má poměrně specifickou chuť a aroma a může mít léčebné účinky. Dokáže například například pomoci při problémech s trávením nebo se zmírněním vysoké teploty při nachlazení. Může se pít teplý nebo studený, oslazený medem nebo citronem. Pro jeho přípravu nastrouhejte asi 5 cm dlouhý oddenek zázvoru a zalijte ho dvěma šálky horké vody.

Po 15 minutách sceďte, dochuťte a vypijte. Pokud však chcete používat zázvor jako lék pravidelně, měli byste zvážit konzultaci s lékařem. A to zejména tehdy, máte-li nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Jak si udělat pořádný zázvorový čaj aneb osvědčené triky pro přípravu

Jaké exotické bylinky pěstujete na parapetu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články