Slupky od melounu rozhazujte po záhonu: Do rána vám pomohou se vypořádat s obzvláště palčivým problémem

Slupky z melounu nemusí být jen bezcenných odpadem. Naopak, pokud se je naučíte využívat správně, mohou vám na zahradě pomoci s celou řadou problémů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / ProtoplasmaKid / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kůra z melounu tvoří poměrně nezanedbatelnou část celkové váhy ovoce, které si v obchodech kupujete. Proto by byla rozhodně škoda ji jen tak vyhazovat do koše. Místo toho se ji naučte využívat na zahradě opravdu na maximum. Může vám pomoci s hnojením, ale také se škůdci. A perfektně obohatí také kompost, který vám pomůže s následnou péčí o vaše okrasné i užitkové záhony.

Jak použít kůru z melounu na zahradě

Kůry melounu lze v zahradě použít několika různými způsoby. Tím prvním je rozhodně kompostování. Kůru z melounu lze totiž bez potíží přidat do kompostu, kde se časem rozloží a dodá půdě mnohé prospěšné živiny. Skvěle se hodí také k mulčování. Zbylou slupku co nejvíce zbavenou sladké dužiny lze nasekat a použít jako mulč kolem rostlin, což pomůže udržet vlhkost v půdě a skvěle také zabrání růstu plevele.

A skvěle se uplatní i jako hnojivo. Kůra melounu totiž ve velkém množství obsahuje draslík a hořčík, což jsou prvky nezbytné pro růst rostlin. Kůru můžete nasekat a zahrabat ke kořenům, nebo si připravit melounový čaj, a to namáčením nasekaných slupek do vody (nejlépe na 24 hodin) a použitím vylouhované tekutiny jako hnojiva.

Meloun jako repelent proti škůdcům

Někteří zahrádkáři tvrdí, že slupky melounu odpuzují některé nežádoucí škůdce, jako jsou například mšice, mravenci a mandelinky. Mělo by k tomu docházet kvůli přítomnosti cucurbitacinu, což je přírodní sloučenina, která se nachází v mnoha rostlinách z čeledi tykvovitých, kam meloun také patří. Pomoci by vám mělo obyčejné rozhození zbylých melounových slupek na záhon.

Jak použít slupky z melounu na zahradě – pohnojí i pomohou proti škůdcům iZdroj fotografie: Depositphotos

Toto opatření lze navíc použít i proti slimákům. V tomto případě je však mechanismus účinku jiný. Melounové slupky je totiž neodolatelně přitahují. Ráno je tedy stačí jednoduše posbírat společně s mnoha nevítanými návštěvníky, kteří si na nich příliš pochutnat. Ještě účinnější je vydlabaná polovina melounu, zhruba do jedné třetina naplněná levným pivem. Stačí ji zapustit na vhodném místě na zahradě a ráno jen odstranit utopené škůdce.

Co byste ještě měli vědět

Je důležité mít na paměti, že při používání slupek vodního melounu je nejlepší vsadit na ty organické a neošetřené, protože kůra z běžně pěstovaných melounů by mohla být ošetřena pesticidy. Také se ujistěte, že je kůra používaná na zahradu dobře rozdrcená a nepříliš čerstvá. V opačném případě by mohla přitahovat na vaši zahradu některá nežádoucí zvířata, jako jsou například hlodavci. Pozor si dejte také ve chvíli, kdy vaše zahrada leží na území navštěvovaném medvědy. I ty totiž vůně melounu mnohdy neodolatelně přitahuje.

Jak zbytky z melounu využíváte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články