Jak využívat piliny ke zlepšení stavu půdy a zvýšení její úrodnosti: Ochrání rostliny a dokonce nahradí umělé substráty

                   

Piliny z listnatých stromů (ty jehličnaté se používají jen zřídka) mohou na zahradě nalézt celou řadu uplatnění. Podívejte se na to, jak byste je mohli využít právě vy pro vylepšení vlastní zahrady. Nezáleží na tom, kolik jich doma máte – použít můžete doslova i ten nejmenší zbytek, který by za běžných okolností skončil v popelnici.

Piliny jako vylepšení kompostu

Čerstvé piliny sice obsahují mnoho živin, ale jako hnojivo na záhony je nelze použít, protože z půdy „vytahují“ dusík, který všechny rostliny potřebují pro svůj růst. Ovšem pokud je přidáte do kompostu, tak urychlí jeho zrání. Také zlepšují jeho strukturu:

  • uvolňují ho
  • a zvyšují jeho propustnost.

Takový kompost se pak navíc na jaře i mnohem rychleji prohřeje. A jak si vytvořit pilinový kompost? Začátkem léta položte na vhodné místo na zahradě hromadu kompostu a rozprostřete na něj piliny. Podle potřeby prostřídejte s dalšími vrstvami kompostu (ten musí celou hromadu i zakončovat) a prolijte vodou. Následujícího roku bude takový kompost připraven k použití.

Mulč z čerstvých pilin

Zbytkové piliny je také možné použít k mulčování záhonů. Protože však čerstvé piliny rostlinám škodí (jak jsme již zmínili – absorbují dusík z půdy), je třeba je vždy vršit na netkanou textilii. Pak ni rozložte piliny ve vrstvě 5 až 10 cm. Tato metoda ochrany rostlin vám pomůže bojovat s plevelem, a také pomáhá udržet vlhkost v půdě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zahradní cestičky z pilin

Potřebujete rychle hotovou a přitom praktickou zahradní cestičku? Pak vykopejte mělký příkop libovolného tvaru a naplňte jej pilinami. Poté vše dobře zhutněte a máte hotovo. V takové cestičce vám neporoste plevel, ani se zemina nerozmáčí při dešti. Musíte se však smířit s tím, že piliny je třeba čas od času dosypat (a opět zhutnit).

Piliny jako výplň vyvýšených záhonů

Piliny patří na dno takové konstrukce. Navršte je tam v několikacentimetrové vrstvě a následně posypte dřevěným popelem (1–2 šálky na 1 m2). Poté přidejte zbytky rostlin (například slámu) a do horní části nasypte zahradní zeminu, do které jste přimíchali humus nebo rašelinu. A můžete okamžitě začít sázet rostliny.

Piliny pro přímé hnojení

Potřebujete na zahradě provzdušnit půdu? Pak můžete do zeminy zapracovat piliny – ovšem společně s močovinou, která zabrání ztrátě dusíku. Na jeden kbelík zapracovaných pilin budete potřebovat asi 40 gramů tohoto hnojiva. A připravit si můžete i substrát určený pro výsev. Potřebovat budete tyto komponenty:

  • piliny (1 díl),
  • rašelinu (2 díly)
  • a říční písek (1 díl).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Piliny jako substrát pro brambory

Vyzkoušet můžete i sázení brambor do pilin. Do vhodných nádob jednoduše nasypte piliny, na ně položte zdravé a mírné naklíčené hlízy brambor, a ty poté zasypte další vrstvou pilin. Tloušťka vrchní vrstvy přitom nesmí přesáhnout 3 cm. Vše pravidelně vlhčete a počkejte si na hojnou úrodu. A tito pomocníci vám poslouží i jako ochrana proti mandelince bramborové.

Stačí prohlubně mezi řádky brambor zasypat čerstvými pilinami – nic víc opravdu není třeba. A jak tento trik funguje? Pryskyřičné látky, které se uvolňují do vzduchu, totiž tomuto škodlivému hmyzu právě nevoní a dokážou ho od náletů na vaše bramborové pole odradit. Pro tento účel se hodí i zbytky z jehličnatých stromů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pěstování hub v pilinách

Chcete si ve sklepě vypěstovat své vlastní houby? Pak si připravte substrát smíchaný z velkých pilin listnatých stromů a slámy, a to v poměru 3:1. Poté tuto hmotu namočte do horké vody a po dobu 3 až 7 hodin udržujte teplotu okolo 60 ° C. Následně vychladlý substrát natlačte do silného průhledného plastového sáčku a prosypte zakoupeným podhoubím.

Nakonec do sáčku udělejte několik malých otvorů a podle potřeby je použijte k zálivce. Při dobré péči vám v na tomto lůžku z pilin a slámy vyrostou běžné houby (tedy například žampiony) za 40–45 dní. Substrát je ovšem možné použít znovu, stačí ho jen propařit. Výživné látky vystačí na dva až tři pěstitelské cykly. Poté je vhodné slámu a piliny zkompostovat připravit si nový základ pro houbaření.

Jak využíváte zbylé piliny na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články