Jak poznat falešný med: Prozradí ho konzistence, chuť i aroma

Skutečný med má obvykle hustou a viskózní konzistenci – to však není jediný rozpoznávací znak, kterým byste se měli řídit.

Falešný a pravý med: Lze je rozeznat snadno, pomůže test s kávovou lžičkou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na současném trhu jsou regály plné medů různých značek, z nichž každá o sobě tvrdí, že je čistá a přírodní. Jak mě však zkušenost naučila, pravý med lze často získat pouze od důvěryhodných a zavedených včelařů. Pro ty, kteří takové přímé vazby nemají, vyžaduje rozlišení pravého medu od padělaných výrobků dobrou znalost určitých ukazatelů kvality. Jak na to?

Důležitá je konzistence

Jedním z hlavních faktorů, které je třeba při zkoumání medu zkoumat, je jeho konzistence. Pravý med má obvykle stejnoměrnou, řídkou strukturu bez krystalických usazenin a jantarový odstín. Většina medů, s výjimkou akátového, má tendenci časem zhoustnout a ztuhnout a získat lehký, mírně zakalený vzhled. V zimním období mohou někteří prodejci nabízet tekutý med, ale spotřebitelé by měli být obezřetní a nenaletět. Pamatujte, že pravý med bývá v tomto období tuhý nebo zkrystalizovaný.

Chuť – čeho si všímat

Zkušení spotřebitelé často posuzují pravost medu také podle chuti, jak upozorňuje web NášDům. Pravý med má výraznou chuť s jemnou hořkostí. Po konzumaci zanechává v hrdle lehké mravenčení – to se vám u toho falešného nestane. A co vůně? Kvalitní med má jemnou květinovou vůni. Naproti tomu padělky se dají rozeznat podle ostré, nepříjemné vůně připomínající karamel. A něco takového jíst určitě nechcete. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak pravost zakoupeného medu rozpoznat s pomocí chleba.

Jak poznat kvalitní med od toho falšovaného: Tradiční rozlišovací znaky už díky moderním technologiím neplatí, s určením pravosti pomůže ocet

Mechanická zkouška jako další možnost

Zkušení kuchaři často používají k posouzení kvality medu jednoduchý test. Stejný prováděl ve své kuchyni i pan Lubomír T. z Hukvald a detailně nám ho popsal. „Ponoř lžíci do sklenice s medem a otáčej s ní jedním směrem. Pravý med snadno vytvoří na lžíci spirálu, zatímco falešný med stéká proudem. A každý druh medu nese i svou jedinečnou barvu. Například med získaný z lipových květů mívá jantarový odstín, zatímco pohankový med bývá tmavě hnědý. Květový med naopak nabídne světle žluté zbarvení.“

Falešný med lze poznat několika způsoby, ať už pomocí konzistence, chuti nebo jeho charakteristické a velmi příjemné vůně. iZdroj fotografie: Depositphotos
Falešný med lze poznat několika způsoby, ať už pomocí konzistence, chuti nebo jeho charakteristické a velmi příjemné vůně

Co si ještě pohlídat

Ani teď jsme však všechny rozmanité možnosti v tomto směru rozhodně nevyčerpali. K dalším metodám identifikace pravého medu podle webu EnergieŽivota patří:

  • Čtení etiket: Pravý med by neměl obsahovat kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy ani glukózový sirup.
  • Krystalizace: Pravý med časem přirozeně krystalizuje. Pokud zakoupený med zůstává delší dobu tekutý, může to vyvolat pochybnosti o jeho pravosti. Ke krystalizaci vede také skladování medu v chladničce. Volba krémového nebo pasterizovaného medu může tyto obavy zmírnit.
  • Test vody: Při ponoření lžíce medu do vody by se med neměl rozpustit. Med, který se ve vodě rychle rozpouští, mívá vysoký obsah vlhkosti, což naznačuje, že by mohl být padělaný nebo méně kvalitní.

Jaké metody pro rozpoznávání nekvalitního medu používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články