Jak rozlišit přírodní med od falešného: S jednoduchou identifikací pomůže obyčejný chleba

Docela obyčejný chleba dokáže napovědět, zda máte před sebou kvalitní med nebo ten pančovaný. Stačí si jen osvojit jednu osvědčenou techniku.

Falešný med lze poznat několika způsoby, ať už pomocí konzistence, chuti nebo jeho charakteristické a velmi příjemné vůně. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přírodní med je pro naše zdraví doslova pokladem. Bohužel někteří bezohlední prodejci med falšují přidáním cukrového sirupu, vody, mouky nebo škrobu a vydávají ho za pravý med. Při nákupu této chutné komodity je proto vždy nezbytné ověřit jeho kvalitu a pravost.

Charakteristika přírodního medu

Než se pustíte do testu s chlebem, je nezbytné pochopit vlastnosti přírodního medu:

  • Konzistence: V letním období je přírodní med obvykle tekutý, zatímco na podzim a v zimě má tendenci krystalizovat a ztuhnout. Autentický med obsahuje maximálně 17 až 20 % vody, což je podobné cukrovému sirupu vyrobenému ze 4 šálků cukru a 1 šálku vody. Pokud je med čistý a nefalšovaný, měl by se 1 kg vejít do 0,8litrové sklenice a 1,5 kg do litrové nádoby.
  • Textura: Při zkoušení textury medu použijte dřevěnou tyčinku nebo lžíci. Pravý tekutý med by měl tvořit tenkou podlouhlou nitku, zatímco padělaný med bude kapat a rychle se smísí s medovou hmotou. Pravý med by měl být také čirý a jednolitý, zatímco falšované výrobky mají často zakalený nebo vrstevnatý vzhled se sedimentem na dně. Někteří prodejci dávají do sklenice škrob z plástových víček a nahoru nalévají zředěný med, což vede k tomuto oddělování. Pokud je na povrchu medu pěna, může to znamenat nezralý nebo zkvašený med.
  • Chuť a vůně: Při ochutnávání medu bude mít pravý med mírně štiplavou chuť, která může způsobit mírné škrábání v krku. Pokud chutná kysele, je pravděpodobně zkažený nebo nezralý. Kvalitní med má výraznou, intenzivní květinovou nebo pylovou vůni. Pokud má med slabou nebo žádnou vůni, je pravděpodobně zředěný nebo nekvalitní.
Pokud si chcete koupit med od nového včelaře, ale zároveň nechcete kupovat zajíce v pytli, vezměte si k ruce pečivo iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete koupit med od nového včelaře, ale zároveň nechcete kupovat zajíce v pytli, vezměte si k ruce pečivo

Test medu s chlebem

Jedna ze snadných a spolehlivých metod, jak si doma ověřit čistotu medu, spočívá v použití kousku obyčejného chleba. A jak na to?

  • Vezměte malý kousek chleba a namočte jej do medu.
  • Chléb nechte v medu 10 až 12 minut.
  • Pokud chléb ztvrdne, znamená to, že se jedná o čistý, nefalšovaný med.
  • Pokud chléb zůstane měkký nebo se rozpadne, jedná se pravděpodobně o padělaný med.
Docela obyčejný chleba dokáže napovědět, zda máte před sebou kvalitní med nebo ten pančovaný iZdroj fotografie: Pixabay
Docela obyčejný chleba dokáže napovědět, zda máte před sebou kvalitní med nebo ten pančovaný

Další domácí testy medu

Ale vsadit můžete i na jiné osvědčené metody.

  • Zkouška papíru: Kápněte malé množství medu na kousek papíru. Pokud kapka zůstane neporušená a neroztáhne se nebo nevsákne, jedná se pravděpodobně o pravý med. Zfalšovaný med se rozlívá a nechává mokré stopy.
  • Jódový test: Smíchejte lžičku medu se sklenicí vody a přidejte několik kapek jódu. Pokud roztok zmodrá, naznačuje to přítomnost škrobu, což svědčí o falšování.
  • Octový test: Smíchejte malé množství medu s octem. Pokud začne pěnit, může obsahovat křídu.
  • Zkouška škrobu: Rozpusťte med v horké vodě a nechte ho vychladnout. Pokud zůstane čirý, jedná se o pravý med.

Mimochodem – věděli jste, že med vám pomůže i se zakořeňováním řízků? Musí však samozřejmě jít o ten pravý.

Jak používat med při zakořeňování řízků – je to snadné

Kde kupujete med obvykle vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články