Jak zakořenit každou rostlinu: S těžkým úkolem pomůže obyčejný med

Pokud řízky vašich rostlin nekoření tak, jak byste si představovali, pak je jednoduše vyživte obyčejným pomocníkem z kuchyně – medem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Množení rostlin je fascinující proces. Z jedné rostliny může mít při minimum práce další kus – nebo třeba hned několik. Ne vždy se však tvora kořenů daří tak dobře, jak by byl třeba. Pomoci vám v tom může šikovný stimulátor růstu, který vám darovala sama příroda – med. Tato sladká a viskózní látka má pozoruhodné vlastnosti, které mohou urychlit růst kořenů, zlepšit zdraví rostlin a dokonce je ochránit před houbovými a bakteriálními hrozbami. Ať už jste zkušený zahradník, nebo začínající nadšenec, využití síly medu vás příjemně překvapí.

Význam zakořeňovacích látek

Zakořeňující látky, známé také jako kořenové hormony nebo kořenové stimulátory, hrají klíčovou roli při podpoře růstu kořenů rostlinných řízků. Tyto sloučeniny stimulují vývoj kořenů, urychlují proces zakořeňování a mohou významně ovlivnit přežití a celkový zdravotní stav nově zakořeněných řízků. Zakořeňovací směsi často obsahují další složky, jako jsou fungicidy, vitaminy a mikroživiny, které zajišťují komplexní prostředí pro zakořenění.

Kdy používat zakořeňovací směsi

Zakořeňovací směsi jsou užitečné zejména při vegetativních metodách množení, jako jsou stonkové nebo listové řízky. Zvláště výhodné jsou při pokusech o množení rostlin dělením. V závislosti na typu množené rostliny mohou být zapotřebí různé typy zakořeňovacích směsí. Komerčně dostupné zakořeňovací přípravky jsou určeny pro různé typy rostlin, například pro bylinné, dřevnaté a polodřevnaté rostliny. Snadno dostupnou a účinnou alternativou je však vytvoření univerzální domácí zakořeňovací směsi pomocí běžné kuchyňské přísady – medu.

Kouzlo medu při zakořeňování

Med se díky své přirozené sladkosti a léčivým vlastnostem osvědčuje jako výjimečný zakořeňovací prostředek. Med nejenže stimuluje vývoj kořenů, ale také poskytuje ochranu proti houbovým a bakteriálním infekcím a podporuje příznivé prostředí pro úspěšné množení. A jak ho používat? Není to těžké. Budete potřebovat jen jednu lžičku medu a dva šálky teplé vody.

Jak zachránit orchidej bez kořenů iZdroj fotografie: Pixabay

V teplé vodě jednoduše rozpusťte med a vytvořte jemný roztok, který napomůže zakořenění. Po vychladnutí směsi ponořte odříznuté konce řízků rostlin do medového roztoku, a poté je zasaďte do pěstebního substrátu a poskytněte jim odpovídající péči. Postupně sledujte vývoj kořenů.

Výhody medu pro rostliny

Med obsahuje přírodní enzymy a cukry, které podporují růst kořenů tím, že pomáhají dělení buněk a vstřebávání živin. Jeho antimikrobiální vlastnosti pak pomáhají chránit řízky před houbovými a bakteriálními infekcemi a snižují riziko onemocnění. A jde samozřejmě také o snadno dostupnou a ekologickou alternativu komerčních zakořeňovacích směsí, která vás nebude stát skoro nic (a určitě jejím prostřednictvím neublížíte životnímu prostředí). A se zakořeněním skvěle pomůže i Aspirin z lékárny.

Jaké jsou vaše triky pro lepší zakořeňování řízků?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články