Zázračná pilulka z lékárny za babku. Pokojovky vyživí, dodá jim vitalitu a působí i jako účinný zakořeňovač

Některé lékárenské přípravky mohou pomoci nejen lidem, ale i rostlinám. A platí to i pro docela obyčejný Aspirin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ne vždy je třeba kupovat drahé chemické přípravky, abyste se postarali o zdraví svých rostlin. Naopak – leckdy stačí sáhnout i do domácí lékárny. Například známá a levná kyselina acetylsalicylová je skvělým hnojivem a stimulantem růstu pro vaše zelené pokojové krásky. Její použití je navíc docela snadné a zvládne ho i začátečník.

Kdy používat Aspirin u rostlin

A v jakých situacích je vhodné po této pomoci sáhnout? Níže najdete seznam příznaků, při nichž vám může Aspirin významně pomoci.

  • Když rostlinám opadávají listy,
  • když listy žloutnou,
  • pokud se na pokojovkách netvoří nové pupeny,
  • pokud rostliny začínají vadnout,
  • jako výživa po přesazení nebo nemoci,
  • při napadení houbovými patogeny.

A jak aplikovat Aspirin? Tato terapie je vhodná pro všechny rostliny. Lze ji aplikovat jako zálivku i jako postřik. V druhém případě je nutné vzít v úvahu vlastnosti listů, protože pokud jsou například pokryty chloupky nebo mají výrazné žebrování, pak může roztok Aspirinu zůstat na jejich povrchu po dlouhou dobu, což může nepříznivě ovlivnit jejich stav. V tomto případě je tedy rozhodně lepší vsadit na zálivku.

Další použití Aspirinu

Aspirin také podporuje zakořeňování rostlin, k tomu stačí odebrané řízky ponořit do vody s jeho přídavkem a nechat je tam zakořenit. Aspirin navíc pomůže řezaným květinám ve váze vydržet o něco déle v čerstvém stavu. Příliš velká koncentrace však může rostlinám spíše uškodit. A jak ho tedy použít?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak aplikovat Aspirin na rostliny

K přípravě roztoku, určeného pro péči o pokojové rostliny, stačí rozpustit 1 tabletu Aspirinu v 1 litru vody. Pokud se obáváte, jak budou vaše pokojové krásky na tuto terapii reagovat, pak začněte s 1/4 tablety a postupně navyšujte dávku. V případě postřiku na listy je nutné výše uvedenou dávku naředit ještě stejným dílem vody, jinak hrozí poškození listů.

A jak často Aspirin používat? U zdravých rostlin stačí aplikovat tuto kůru jednou ročně (nejlépe na počátku vegetační sezóny), u rostlin nemocných nebo stresovaných ho pak lze provádět intenzivněji, nikdy však ne častěji než 1krát za měsíc.

V létě se řada problémů týká i venkovních rostlin. Naučte se například, jak bojovat s plísní na rajčatech a zbavit je například i pokroucených listů

Jaké jsou vaše „domácí" tipy pro péči o pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články