Hledáte ideální organické hnojivo pro své sazenice? Namočte cibulové slupky a zapomenete na všechny drahé přípravky z obchodů

                   

Cibule kuchyňská (Allium cepa) patří do čeledi liliovitých, a v jídelníčku ji používáme poměrně běžně. A poslouží i v domácí lékárničce. Ovšem ukazuje se, že bez využití není ani její slupka – poslouží totiž jako skvělé hnojivo zejména pro sazenice i jako perfektní prostředek k boji proti škůdcům ovoce a zeleniny.

Užitečné látky v cibulové slupce

Tuto část cibule většinou vyhazujeme (pokud s ní tedy zrovna nechceme barvit vajíčka) a to je škoda. Obsahuje v sobě totiž řadu mikro- a makroživin. Jde především o vitamíny A a B, ale také o vápník, železo, karoten, thiamin, riboflavin, niacin, draslík, fosfor a zinek. Všichni členové tohoto seznamu jsou absolutně nezbytní pro správný vývoj rostlin, a není tedy divu, že se skvěle uplatní především jako hnojivo pro sazenice. A jak si ho vyrobit?

Hnojivo z cibule – recept

Proměna cibulových slupek v perfektní hnojivo není vůbec těžká. Budete potřebovat asi půl kilogramu suchých slupek z cibule. Ty zalijte dvěma litry teplé vody. V uzavřené nádobě louhujte 2 dny, poté vše přeceďte přes jemné sítko nebo přes několik vrstev gázy. Před použitím zřeďte hnojivo z cibulových slupek s vodou v poměru jedna ku dvěma. Použijte místo zálivky pro sazenice.

Cibule jako hnojivo pro květiny

Ovšem tento recept lze využít i na květinové zahradě. Používá se především na jaře, kdy jsou rostliny ve fázi aktivního růstu a postupně se připravují na kvetení. Látky v cibuli jim pomohou se s tímto úkolem lépe vypořádat. Bez obav je tedy cibulovým hnojivem zalévejte dvakrát až třikrát do týdne. Cibulové hnojivé také skvěle oživí pokojové rostliny a vyžene z nich všechny půdní škůdce. Je to jednoduché a účinné!

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cibulové slupky při výsadbě

Při výsadbě sazenic je ovšem možné použít suché cibulové slupky i jinak. Pokud je zapracujete do zeminy, pak čerstvě vysazené rostliny ochráníte před škůdci a chorobami. Sázíte brambory? Pak je ještě před uložením do země namočte do nálevu z cibule. To jim zpočátku pomůže lépe se vyrovnat s houbovými chorobami.

Ovšem použít lze i samotnou cibuli. Vysazená u jahod nebo třeba růží odradí mšice a další obtížný hmyz. A ve hře rozhodně není jen cibule kuchyňská (Allium cepa). Pěstovat pro tento účel lze i jemnější cibule – například šalotku alias lidově množilku (Allium cepa var. Aggregatum). A chybu neuděláte ani s cibulí zimní/sibiřskou (Allium fistulosum) či s cibulí prorůstavou/ poschoďovou (Allium × proliferum).

Jaké jsou vaše netradiční tipy pro použití cibule?

Vysazená cibule pomůže před škůdci ochránit i mrkev. Podívejte se, jak celý proces funguje v praxi
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články