Jak rychle rozmrazit potraviny: Pomůže studená voda či pára

Správné rozmrazení masa je stěžejní pro zachování chuti a konzistence. V opačném případě si můžete koledovat o zdravotní potíže.

i Zdroj fotografie: Mmangan333 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Uvažujete co rychle k večeři, otevřete mrazák a najdete zapomenutý kousek masa? Můžete zajásat, že si rodina pochutná. Otázkou ovšem zůstává, jakým způsobem maso rozmrazit tak, aby si zachovalo své vlastnosti, a to jak chuťové, tak i konzistenční a neohrožovalo vaše zdraví. Nesprávným způsobem rozmrazování hrozí hromadění bakterií, které rozhodně v kuchyni vítané nejsou. Jak tedy správně rozmrazit maso či ovoce?

Vsaďte na osvědčené postupy

Ideální je rozmrazit maso pomalu. Jen tak si zachová své vlastnosti. Nejlepší je tak nechat maso povolit v lednici. Jedná se o způsob, který je nejzdlouhavější, nicméně s ohledem na množící se bakterie rozhodně nejbezpečnější. Není vhodné nechávat maso rozmrazit při pokojové teplotě na lince či v dřezu, ačkoli se jedná o nejčastější způsob. Právě pokojová teplota je pro množení bakterií optimální a je nutné se tomu vyhnout.

Už žádná tvorba námrazy v mrazáku: Jedlá soda, glycerin a olej jsou pomocníci, kteří nás na dlouhou dobu ušetří rozmrazování

Využít můžete také mikrovlnnou troubu, která často disponuje speciálním programem pro šetrné rozmrazování. Poměrně rychlý způsob je také za využití trouby, kdy při 50 °C vložíte maso dovnitř. Rozmrazit maso lze také za použití studené vody. Vložte maso do sáčku a do mísy nebo hrnce napusťte ledovou vodu. Každých 30 minut měňte vodu. Maso o hmotnosti 1 kg tak rozmrazíte šetrně během 1–2 hodin.

Jak rozmrazit máslo během chvilky

Máte-li máslo v lednici a potřebujete pouze kousek, použijte nahřátý nůž, pomocí kterého potřebné množství snadno odkrojíte. Pokud ale potřebujete v rekordním čase rozmrazit celou kostku, nabízí web TopRecepty snadný způsob. Naplňte sklenici horku vodou a vyčkejte, až se sklenice nahřeje. Vodu vylijte, vnitřek vysušte a vložte máslo. To vlivem páry velmi rychle změkne a zachová si veškeré své živiny a vlastnosti.

Máslo iZdroj fotografie: Piqsels
Máslo rozmrazíte během chvilky, napomůže horká pára

Neohrožujte své zdraví

Každou potravinu lze skladovat po jinou dobu, a to i v mrazáku. V létě můžete sbírat chutné ovoce ze zahrádky a to, co nesníte, skladovat v pohodlí mrazničky na zimní období. Ovoce i zelenina vydrží 6 až 12 měsíců, aniž by ztrácelo na vitamínech a živinách. Překvapivě lze skladovat například i česnek, jak jsme na Chalupářích-Zahradnících psali, pokud jste měli dobrou úrodu. Stejně tak i bylinky či nasbírané houby vydrží bez problému až 1 rok.

Zmrzlé borůvky v misce iZdroj fotografie: Piqsels
Ovoce vydrží v mrazáku až 12 měsíců

Nemáte čas denně kupovat pečivo? Nevadí, můžete jej zamrazit. Dělám to běžně a výhodou je, že velmi rychle rozmrzne a je jako čerstvé. Pozor ale, pečivo byste rozhodně neměli takto skladovat déle než 3 měsíce, radí web iReceptář. Oproti tomu čerstvé ryby či máslo vydrží až 6 měsíců a libové maso 1 rok. Tučnější mleté maso byste měli zkonzumovat do 2 měsíců od uložení do mrazáku. Pokud si děláte velké zásoby všeho druhu, mohla by se hodit rada paní Moniky Ř. ze Semil: „Na vše dávám popisky, kdy jsem to uložila do mrazáku.“

I mrazák vyžaduje péči

Je velmi dobře známo, že mrazák může být energeticky poměrně náročný. Abyste tomu předešli a nepodivovali se nad účtem za elektřinu, doporučují Chalupáři-Zahradníci odmrazit přebytečný led přibližně každých 6 měsíců.

Jak postupujete při rozmrazování masa vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články