Jak rychle odstranit pařez ze zahrady aneb Osvědčená praktika zahradníků

Pokud jste byli nuceni pokácet strom na zahradě, ale zůstal vám po něm velký nevzhledný kmen, vyzkoušejte tento jednoduchý trik, kterým jej snadno odstraníte.

Starý pařez vám pomohou odstranit obyčejná dusíkatá hnojiva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V případě, že jste se rozhodli pokácet strom a potřebujete srovnat terén na místě, kde stával, nejspíš vám bude překážet jeho kořen. Nemusíte pracně vysekávat a vykopávat hlubokou jámu, abyste pařez a celý kořenový systém ze země mohli vytáhnout. Existuje mnohem jednodušší způsob, který vám pomůže se kořene na zahradě zbavit a zarovnat terén, jako by tam nikdy nebyl.

Co budete potřebovat

Abyste velikost kořene pohodlně zmenšili, připravte si k tomu vapku nebo hadici s čistou vodou. Motorovou pilu, kterou jeho velikost zmenšíte a sůl nebo solné tablety. Následnou práci vám usnadní vhodné zahradnické nářadí jako lopata, rýč nebo hrábě. Při práci nezapomeňte na ochranné pomůcky. Při používání motorové pily byste měli mít ochranné brýle i sluchátka. Pracovní rukavice jsou pak naprostou nezbytností při jakékoliv práci na zahradě.

Jak ošetřit zbytek pařezu

Pařez, můžete snadno odstranit i bez použití těžké techniky a speciálních chemických prostředků. Abyste se k němu však pohodlně dostali, vykopejte okolo něj jámu alespoň 20 cm hlubokou. Jakmile máte hotovo, pomocí vapky nebo zahradní hadice kořen postříkejte čistou vodou, abyste vytvořili vhodnější podmínky pro následnou hnilobu zbytku stromu.

Jak odstranit pařez iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pařez seříznout

Ve chvíli, kdy máte pařez dostatečně omytý, pusťte se do práce s motorovou pilou. Opatrně jej seřízněte. Pokud se vám ve vytvořené jámě špatně pracuje, prohlubte ji nebo po stranách ještě zvětšete. Pomocí motorovky byste měli vyčnívající část pařezu odříznout. Nejprve začněte z boku a veďte pilu přibližně do poloviny. Následně jej rozřízněte z vrchu a uvolněnou polovinu odstraňte. Pokračujte a seřízněte i druhou polovinu.

Úprava terénu

Když jste s prací hotoví, posypte zmenšený pařez solí nebo solnými granulemi. To znemožní stromu regenerovat a klíčit. Nakonec na něj navezte vrstvu hlíny a terén zarovnejte. Zbytek kořene podzemí postupně uhnije. Nemusíte tak ztrácet čas s likvidací celého kořenového systému. Příroda se o zbylé části postará za vás.

Jak odstranit pařez do 5 minut

Jaké máte zkušenosti s odstraňováním pařezu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články