Jak se zbavit žmolků rychle a bez nervů: Šikovná praktika našich babiček je z oblečení odstraní rychle a velmi pohodlně bez větší námahy

Žmolky objevující se na čerstvě vypraném prádle nejsou ničím příjemným. Naučte se je odstranit rychle a efektivně.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud už vás nebaví stovky bílých žmolků, které se po každém vyprání objevují na oblečení, zbavte se jich díky následujícím tipům. Rozhodně není třeba kupovat nové oblečení – se žmolky si totiž můžete poradit opravdu snadno. Pomůže vám například vysavač, lepicí váleček, gumové rukavice, nylonové punčochy či holítko.

1. Vysavač na nevzhledné žmolky

Pokud zůstanou po vyprání na tmavém prádle nehezké žmolky, lze je obvykle jednoduše odstranit s pomocí vysavače. Pokud ho zapnete na nejsilnější výkon, budete jeho efektem příjemně překvapeni. Postupujte však opatrně a nejdříve na nenápadném místě vyzkoušejte, jak látka vaší halenky nebo třeba sukně reaguje na sací efekt. Poté jednoduše zvyšujte výkon tohoto pomocníka, dokud všechny žmolky nezmizí.

2. Na žmolky s lepicí páskou

Ošklivé žmolky lze také odstranit obyčejnou lepicí páskou. Chcete-li to provést, pak opatrně obtočte pásku kolem prstů lepivou stranou ven a dotýkejte se oblečení, dokud žmolky nezmizí. Pohybujte se vždy shora dolů a buďte maximálně opatrní. Žmolky se přilepí na pásku a nakonec je spolu s ní stačí jen vyhodit.

3. Lepicí váleček jako pomocník

Pokud se u vás žmolky na oblečení objevují často, pak byste rozhodně měli zvážit nákup lepivého válečku nebo kartáče na oblečení. Ten se sice primárně používá na chlupy a vlasy, ale hodit se bude i na žmolky. Na trhu jsou navíc k dostání i modely se samočistící funkcí. Jde o investici pár desítek korun, která se vám však velmi rychle vrátí v podobě ušetřeného času.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Pomůže i gumová rukavice

Pokud máte doma rukavici z gumy určenou například na úklid, může vám i ona se žmolky skvěle pomoci. Jednoduše si ji oblečte a pomalu s ní přejíždějte po látce. Všechny žmolky by se měly přilepit na gumu – odtud je pak stačí už jen setřít. Podobný účinek mají i nylonové punčochy.

5. Použijte docela obyčejné holítko

Přestože je tento nástroj obvykle určen k odstraňování chloupků z těla, lze s ním velmi úspěšně odstranit i běžné žmolky. Nikdy se však nesnažte žmolky seškrábat levnou žiletkou. To totiž může látku zdrsnit a v horším případě i poškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak předejít vzniku žmolků

Hodit se vám budou i některá preventivní opatření. Před praním prádlo vždy správně roztřiďte a nikdy nemíchejte černou barvu s bílou. Filtr v pračce také pravidelně čistěte – odstraníte z něj zbytky vláken a textilií, které by se mohly „nalepit“ na vaše oblečení. Froté ručníky perte samostatně a před praním jakékoli oblečení (bez výjimky otočte naruby.

Pokud se tak na něm žmolky vytvoří, pak vždy na té méně viditelné straně, takže si s jejich odstraňováním nemusíte lámat hlavu. V případě potřeby vyperte také perte jemné černé oblečení (jako jsou například podprsenky nebo kalhotky) v pracích sáčcích. A pokud vás žmolky trápí často, pak v pračce používejte kuličky nebo jiné lapače uvolněných vláken.

Jak předcházíte vzniku žmolků na oblečení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články