Jak se jednou provždy zbavit plísní v domě: Účinným pomocníkem je tea tree olej

Antimikrobiální vlastnosti tea tree oleje jsou způsobeny přítomností látek, jako je např. terpinen-4-ol, které mají schopnost bojovat třeba proti plísním.

Už žádná plíseň v domě, stačí větrat a používat levný odvlhčovač i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plíseň v domě není jen nevzhlednou překážkou, ale také zdravotním rizikem, které může způsobit astma nebo alergie. Boj proti ní však nemusí vždy vyžadovat agresivní chemické prostředky. Překvapivě mohou být stejně účinné i ty přírodní – třeba tea tree olej a bílý ocet.

Tea Tree Oil: přírodní řešení proti plísním

Čajovníkový olej má silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Stojí za nimi především jeho hlavní účinná látka Terpinen-4-ol, která pomáhá ničit bakterie, plísně a kvasinky. A skvěle působí také proti plísním – jen je třeba dodržet tu správnou koncentraci.

  • Smíchejte 2 čajové lžičky tea tree oleje se 2 šálky vody.
  • Roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem pro snadnou aplikaci.
  • Hojně jej nastříkejte na místa napadená plísní.
  • Nechte ho působit asi 10 minut a poté místo otřete ručníkem.
  • Plíseň zmizí skoro sama.

Na skvrny od plísně použijte saponát nebo je jednoduše zamalujte,“ radí čtenář Petr N. z Opočna. „V případě přetrvávajících problémů opakujte tento postup dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce. Uvidíte, že to zabere.“

Už žádné mouchy ve vašem domě: Stačí jen vsadit na ten správný esenciální olej

Tea tree olej a citronová kůra odstraní nečistoty v koupelně a perfektně ji provoní

Síla bílého octa

Web Vlasta však doporučuje jiný postup. Pokud ho chcete vyzkoušet, pak na plíseň nastříkejte bílý ocet a počkejte alespoň hodinu. Mírná kyselina v něm obsažená totiž rozkládá plíseň, aniž by poškozovala životní prostředí. Nakonec mrtvou plíseň jemně odstraňte vlhkým hadříkem nebo houbou. Nezapomeňte si ale vzít gumové rukavice, abyste si chránili ruce – i ocet je totiž dokáže nepříjemně poleptat, to už jsem si sama párkrát vyzkoušela.

Jak zatočit s moly iZdroj fotografie: Depositphotos
Tea tree olej je známý svými antimikrobiálními vlastnostmi a může být užitečným pomocníkem při boji proti plísním

A kde se plísně berou? Web ProŽeny uvádí, že za to může především vysoká vzdušná vlhkost. Ta by se měla pohybovat okolo 50 % a nepřekračovat 60 %. Vyřešit to může cílené větrání. Zaměřte se při něm zejména na oblasti s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Po horké sprše nebo vaření tak vždy otevřete okno nebo pusťte ventilátor. Vlhkost vzduchu mohou pomoci regulovat také rostliny, odvlhčovače nebo vysoušeče vzduchu – více o jejich použití psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto nedávném článku.

Funguje čajovníkový olej také na plíseň nehtů? Podívejte se

Jaké je vaše oblíbené využití tea tree oleje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články