Jak se starat o monsteru: Královna pokojovek si potrpí na dostatek světla, nepohrdne kvasnicemi ani kávou

Monstera patří mezi pokojové rostliny, které by měl mít doma úplně každý. Je totiž opravdu nenáročná a vypadá efektně

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rychle rostoucí, oblíbená a nenáročná monstera skvostná (Monstera deliciosa) ozdobí každou domácnost, pokud jí poskytnete tu správnou péči. Aby byly její listy zdravé, vyřezávané a opravdu velké, je třeba pohlídat několik důležitých faktorů.

Jak správně zalévat monsteru

Monstera potřebuje dostatek vody, ale zároveň jí nevadí, když zemina v květináči mezi zálivkami trochu vyschne. Zalévejte ji proto až tehdy, když je zemina na povrchu suchá. Pokud máte pochybnosti, můžete zkusit zkontrolovat vlhkost půdy prstem nebo suchou špejlí.

Umístěte ji na správné místo

Tato rostlina se neobejde také bez dostatku světla, ale přímé sluneční záření jí může uškodit. Umístěte ji tedy na místo s dostatkem světla, ale zároveň chráněné před přímým sluncem. Ideální je umístění poblíž okna orientovaného na sever nebo východ. Právě světlo zajistí, že budou její listy krásně vykrajované a optimálně tvarované.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte na přísun živin

Monstera potřebuje také pravidelné hnojení, aby mohla dobře růst a vyvíjet se. Použijte hnojivo pro zelené rostliny a dodržujte doporučenou dávku na obalu. V zimě se však vyhněte hnojivům s obsahem dusíku a zaměřte se spíše na fosfor a draslík. A čím hnojit monsteru? Můžete vsadit na domácí hnojivo. Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 1 lžíce kvasnic
  • 1 lžíce mleté kávy (i sedliny)
  • 1 lžička práškového cukru
  • 1 litr vody

Smíchejte všechny ingredience v plastové nádobě nebo kbelíku. Důkladně promíchejte a nechte směs odpočinout asi 30 minut, aby se složky mohly dobře propojit. Poté je tuto směs třeba přefiltrovat přes síto, aby se odstranily všechny nečistoty. Pro jednu monsteru vám postačí množství asi 1/4 šálku, aplikované jednou měsíčně. Pamatujte, že při aplikaci hnojiva je opravdu důležité dbát na správnou dávku a četnost, aby se zabránilo přehnojení rostliny. Hotové hnojivo pak skladujte v uzavřené nádobě na temném a chladném místě.

Listům věnujte zvláštní péči

Monstera má velké listy, které mohou být velmi náchylné k nahromadění prachu. Pravidelně je proto otírejte vlhkým hadříkem, aby byly čisté a mohly dobře fotosyntetizovat.

Jak se starat o monsteru iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebojte se šikovného řezu

Pokud monstera roste příliš rychle nebo má příliš mnoho větví, můžete ji seřezat, aby zůstala kompaktní. Zároveň tak budete stimulovat růst nových listů. To pomůže hlavně rostlinám, které byly dříve pěstované v horších podmínkách a děrované listy se u nich netvořily. Po přenesení na to správné místo může být právě jejich ořezání tím nejlepším impulzem k tvorbě nového a krásně tvarovaného olistění.

Ochranné prostředky pro monsteru

Tato pokojová rostlina může být bohužel náchylná k napadení škůdci. Spolehněte se proto na přírodní ochranné prostředky, jako jsou například přípravky na bázi oleje z neemových semen, aby zabránili šíření škůdců a jejich pozdější velmi obtížné likvidaci.

Jak se o svou monsteru staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články