Jak se zbavit krtka? Bojujte proti němu zaručenými tipy našich babiček. Bleskově se vystěhuje

                   

Bojovat proti krtkům není jednoduché. Naštěstí existuje účinný způsob, jak se s tímto škůdcem můžete vypořádat. Krtek dokáže během jedné noci zničit vaši zahradu hromádkami hlíny, a navíc zlikviduje i rostliny, které vyvrátí nebo naopak zahloubí do země (jednoduše se do jeho chodbiček propadnou). Zbavit se ho je téměř nemožné. I když zahradu jednou opustí, mnohdy se vrátí.

Krtky můžete odradit

Krtci nemají rádi vysoké zvuky a nelíbí se jim ani vibrace. Proto jim vadí například pravidelné sekání trávy. Také stojí za to vyzkoušet tradiční způsob vkládání prázdných láhví s hrdly směřujícími nahoru. Láhve by měly být vložené do hromádky půdy a měly by vyčnívat asi deset centimetrů nad úroveň terénu. Ideální je láhve mírně naklonit. Vítr, který se do nich dostane, bude pískat a naruší krtkům jejich klid. Stejný efekt udělá také větrný mlýn, který když se točí ve větru, vydává nepříjemný zvuk.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obchody rovněž nabízejí vysokofrekvenční elektroakustické odpuzovače hlodavců a krtků, které jsou napájeny bateriemi. V obchodech můžete zakoupit i nejrůznější granule nebo repelentní kapaliny, jež vybudované chodby krtků naplní nesnesitelným zápachem a krtek se pak z vaší zahrady dobrovolně odstěhuje pryč, protože v zapáchajícím prostředí nemůže žít. Radikálnější jsou pak toxické svíčky pro vykouření.

Vsadit lze i na domácí metody

V boji proti tomuto škůdci můžete vyzkoušet také domácí metody. Do východů krtčích chodeb se dávají rozmačkané výhonky bezu, rajčat, brambor či měsíčku. Velice účinné jsou i plesnivé slupky od citronu. Ošetření je nutné každých několik dnů opakovat. Vůně totiž musí být intenzivní, abyste se krtků zbavili. Vhodné je na zahradě zasadit bazalku, česnek nebo houby. Jejich intenzivní vůně krtky pravděpodobně odradí ještě dříve, než vám ji celou zpustoší.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci může i speciální síť s malými oky, která zabrání krtkům toulat se pod zeminou a trávníkem. Taková síť z pozinkovaného ocelového drátu by v zemi měla vydržet několik let. Někteří zahrádkáři doporučují vyplavení krtka vodou. Účinky však mohou být odlišné. Chodby, které krtek vytvořil, jsou totiž dost velké a půda je kyprá. Voda se tak ne vždy dostane k noře, kde se krtek zdržuje. Ta bývá v určité hloubce a je vodorovná.

Vyrobte si plašič krtků z domácího odpadu. Hotovo budete mít za pár minut
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články